مهر 29, 1398 17:53 Asia/Tehran [Updated: مرداد 09, 1400 22:16 Asia/Tehran]
  • حضور سه و نیم میلیون زائر ایرانی در مراسم جهانی اربعین حسینی (ع)

سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت: حدود سه میلیون و 470 هزار زائر ایرانی در مراسم اربعین حسینی (ع) امسال شرکت کردند.

به گزارش پارس تودی، «ایرج مسجدی» روز دوشنبه در نشست جمع بندی مراسم راهپیمایی اربعین با حضور دست اندرکاران ذیربط در محل سفارت ایران در بغداد تصریح کرد: 65 درصد زائران ایرانی امسال از مرز مهران، 24 درصد از مرز شلمچه، 11 درصد از مرز چذابه، پنج درصد از مرز خسروی و چهار درصد نیز از مرزهای هوایی به عراق سفر کرده اند. 

مسجدی همچنین، امضای توافقنامه امنیتی میان دو کشور، باز شدن مرز خسروی، برداشته شدن روادید، نداشتن حادثه امنیتی و نیز بهبود شرایط خدماتی و حمل و نقل نسبت به سال‌های گذشته را از ویژگی‌های مثبت مراسم اربعین امسال دانست و در این خصوص از دولت و ملت عراق و کلیه دست اندرکاران اربعین قدردانی کرد.

در این نشست مسوولان نمایندگی ها و محورهای مختلف عبور و تمرکز زائران ایرانی در سطح عراق با ارائه گزارشی از حوزه کاری خود، نقاط ضعف و قوت خدماتی و تدارکاتی مراسم اربعین امسال را تبیین کردند.  

در همین حال، «علی‌اکبر سقایی» فرمانده قرارگاه اربعین نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در شلمچه روز یکشنبه اعلام کرد: بیش از 220 هزار زائر خارجی از 20 کشور جهان برای شرکت در راهپیمایی اربعین حسینی (ع) با عبور از مرز بین‌المللی شلمچه در جنوب غرب ایران به عراق سفر کردند.

مرزهای خسروی، مهران، چذابه و شلمچه مسیرهای تردد زائران اربعین حسینی از ایران به عراق است.

بیستم صفر 1441 هجری قمری (19 اکتبر 2019) اربعین شهادت حضرت امام حسین (ع) امام سوم شیعیان جهان و یاران باوفای ایشان در صحرای کربلا بود.

امسال بیش از 18 میلیون زائر از کشورهای مختلف جهان، از چند روز مانده به اربعین شهادت حضرت امام حسین (ع)، با پیاده‌روی در مسیرهای مختلف در عراق، خود را به مرقد مطهر ایشان در کربلای معلی رساندند.

116

بیشتر بخوانید:

روحانی: حماسه بی‌نظیر زائران اربعین موجب قدرت‌نمایی بیشتر اسلام شد

تصاویر: بازگشت زائران اربعین‌حسینی از مرز مهران

کلیدواژه