آبان 08, 1398 07:13 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • ظریف: ایران به خواست دمشق در سوریه حضور خواهد داشت

وزیر امورخارجه کشورمان در کنفرانس خبری مشترک با وزیران خارجه ترکیه‌ و روسیه‌ گفت: تهران و مسکو تا زمانی که دولت و مردم سوریه بخواهند، حضور خود را در این کشور حفظ خواهند کرد.

به گزارش پارس تودی؛ «محمدجواد ظریف» سه‌شنبه شب در کنفرانس خبری مشترک با «مولود چاووش اوغلو» و «سرگئی لاوروف» در ژنو تصریح کرد: ما تا زمانی که دولت و مردم سوریه بخواهند در سوریه خواهیم بود.

وی همچنین در مورد حضور نیروهای آمریکایی در سوریه به بهانه حفاظت از میادین نفتی به طور کنایه آمیز گفت: «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا حداقل نسبت به اهداف این کشور صادق است.

وزیر امورخارجه کشورمان همچنین با بیان اینکه تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه آغاز یک روند چالش برانگیز است اظهار کرد: نباید هیچ مداخله و فشار خارجی بر کمیته قانون اساسی صورت گیرد و این کمیته فقط باید متعلق به سوری‌ها باشد و توسط آنها هدایت شود.

تشکیل کمیته قانون اساسی جدید سوریه؛ دستاورد بزرگ برای ملت این کشور

«سرگئی لاوروف» وزیر امورخارجه روسیه در این نشست خبری، تشکیل کمیته قانون اساسی جدید سوریه را پیروزی و دستاوردی بزرگ برای ملت این کشور دانست.

لاوروف با بیان اینکه روسیه، ایران و ترکیه به ادامه تلاش‌ها با تمامی گروه‌های سوری برای ثبات در سوریه و نابودی کانون باقی مانده تروریست‌ها تأکید دارند افزود: مهم‌ترین موضوع، تضمین اجرای قطنامه 2254 بویژه لزوم اجرای روند سیاسی برای حل مسائل سوریه است و تمامی بازیگران خارجی باید زمینه اجرای این روند را فراهم کنند.

تعهد ترکیه بر حفظ یکپارچگی و حاکمیت ارضی سوریه

در ادامه این نشست خبری، «مولود چاووش اوغلو» وزیر امورخارجه ترکیه، با تأکید بر تعهد آنکارا بر حفظ یکپارچگی و حاکمیت ارضی سوریه گفت: تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه،  تأثیرگذاری مذاکرات آستانه میان طرف‌های سوری را به اثبات رساند.

چاووش اوغلو تصریح کرد: تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه گام اساسی در گفت‌وگو بین مخالفان و دولت دمشق است.

وزیر امورخارجه ترکیه همچنین با تاکید بر بازگشت آوارگان سوری به موطن خود اظهار کرد: برای دولت آنکارا مهم خواهد بود که شرایط ضروری برای بازگشت آوارگان سوری به کشورشان را فراهم کند.

نخستین جلسه کمیته قانون اساسی سوریه امروز(چهارشنبه) در شهر "ژنو" سوئیس برگزار خواهد شد.

ایده تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه نخستین بار در نشست "کنگره گفت وگوی ملی سوریه" مطرح شد.

کنگره گفت وگوی ملی سوریه روزهای 29 و 30 ژانویه 2018 در شهر "سوچی" روسیه برگزار شد.

توافق در خصوص برگزاری کنگره گفت وگوی ملی سوریه، در جریان نشست نوامبر 2017 سران ایران، روسیه و ترکیه "کشورهای ضامن روند آستانه" در روسیه به دست آمد.

مذاکرات آستانه از ژانویه 2017 با ابتکار ایران و همکاری روسیه و ترکیه، با هدف برقراری صلح در سوریه آغاز شده است.

ایران، ترکیه و روسیه به عنوان کشورهای ضامن روند آستانه، برای حل بحران سوریه تلاش می کنند.

بحران در سوریه از سال 2011 با تهاجم گسترده گروههای تروریستی مورد حمایت عربستان، آمریکا و متحدانشان آغاز شد.115/118

بیشتر بخوانید:

ظریف وارد ژنو شد

برگزاری نشست سه جانبه وزرای خارجه کشورهای عضو روند آستانه در "ژنو"

 

کلیدواژه

کامنت