آبان 21, 1398 12:04 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • وحدت، رمز پیروزی اسلام در مقابل دشمنان(1) + ویدیو

پارس تودی- وحدت و همبستگی میان مسلمانان، یکی از مسائل بسیار مهم و اساسی در جامعه اسلامی است که در  قرآن کریم اهتمام به آن مورد تاکید فراوان  قرار گرفته است.

اهمیت این تاکید  به این دلیل است  که استکبار جهانی با تمام توان، جهان اسلام را نشانه گرفته و ایستادگی در مقابل این تهاجم در گرو همبستگی و وحدت امت اسلام است.

درمسأله‌ی وحدت، نکات کلیدی و  اساسی وجود دارد که هر یک از اهمیتی راهبردی برخوردارهستند. یکی از این نکات، رفع اختلاف ها، تناقض ها، درگیری ها، تضادها و کارشکنی هایی ست که از قرن ها پیش تا امرو، میان طوایف و فِرَق مسلمین وجود داشته است. این تناقض ها همواره به ضرر مسلمین تمام شده است.

متاسفانه یکی از معضلات موجود بر سر راه وحدت کشورهای اسلامی، ضعف در بینش های سیاسی  است. برخی از دول اسلامی بر این اعتقادند که منافع آنان از طریق ارتقای روابط با غرب  تامین می‌شود. این تفکر غلط در شرایطی است که وحدت بین مسلمانان، همانند سدی  محکم در مقابل نفوذ دشمنان، مانع اجرای  طرح‌ها و نقشه‌های شوم آنان می شود.

وقایع چند دهه اخیر درمنطقه نشان داد که بی‌ثباتی سیاسی در کشورهای اسلامی و جنگ های داخلی و منطقه‌ای نتیجه اقدام های تفرقه افکنانه دشمنان است که شماری از کشورها را دچار ناامنی و ویرانی کرده است.

اکنون امریکا نیز آشکارتر از همیشه با اهدافی شیطانی مقابل امت اسلام ایستاده  و در حال فتنه گری و توطئه است.

رفتار آمریکا؛ برآمده از جریان های  سیاسی ضد اسلام و ضد بشریت و صلح جهانی است. در این برهه امریکا با شدت و دامنه وسیع تری بدنبال جنگ افروزی و ائتلاف سازی برای جنگ‌افروزی در جغرافیای جهان اسلام است.امریکا با سیاست‌های یک‌جانبه‌گرایانه، مداخله‌جویانه و ظالمانه در حمایت و پشتیبانی از رژیم متجاوز صهیونیستی؛ ملت فلسطین را در دستیابی به حقوق مشروع خود با مانع مواجه کرده است.

در چنین وضعیتی مسئله فلسطین، آزادی قدس شریف و مبارزه با رژیم نژادپرست صهیونیستی اصلی‌ترین مسئله جهان اسلام است.کشورهای اسلامی وظیفه دارند با وحدت و یکپارچگی  مانع طرح‌ها و نقشه‌های شوم استکبار جهانی شوند و در مقابل صهیونیسم بین‌الملل که بدنبال نابودی آرمان ملت فلسطین است؛ ایستادگی کنند.

در سایه این تفرقه ها؛ امریکا با برخوردهای تبعیض‌آمیز سبب سرکوب و پایمال شدن  حقوق ملت‌های مظلوم  شده است؛ که طی آن خون هزاران انسان بی‌گناه بر زمین ریخته می‌شود.

متاسفانه اختلاف های مذهبی و جنگهای طایفه‌ای میان امت های مختلف، جامعه اسلامی را دچار آشوب های اجتماعی و سیاسی کرده است و همین مسئله علاوه بر عقب ماندگی جوامع اسلامی، منجر به تضعیف وحدت  اسلامی می‌شود و مسلمانان را از دستیابی به اهداف و آرمان های متعالی خویش بازمی‌دارد.

این در حالی ست که  اتخاذ سیاست قوی همکاری بین مسلمانان و تنظیم سیاست های مشترک، منافع منطقه‌ای و جهانی آن ها را تضمین می‌کند.

دکتر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در این باره می گوید: "استراتژیست‌های آمریکایی و صهیونیستی در طرحی برنامه‌ریزی‌شده و خباثت‌آلود تصمیم به ایجاد و گسترش جریان‌های انحرافی تکفیری از میان مسلمانانی متحجر و افراط‌ گرا گرفته تا آنان را به‌عنوان نماد و سمبل اسلام (اسلام آمریکایی) در نزد افکار عمومی جهان معرفی کنند.

تلاش اصلی آمریکا و صهیونیسم از این طرح، هدف قرار دادن چهره نورانی اسلام عزیز به‌عنوان دین خشونت‌طلب و خون‌ریز در افکار عمومی جهان، اسلام هراسی و جلوگیری از گسترش اسلام در میان مردم آزاده دنیا و برهم زدن وحدت مسلمانان و ایجاد تفرقه و اختلاف‌افکنی قومی و مذهبی و همچنین راه‌اندازی جبهه‌ای جدید در برابر جبهه مقاومت برای افزایش ضریب امنیتی رژیم صهیونیستی و توسعه نفوذ این رژیم در منطقه است."

ولایتی همچنین به وظیفه مسلمانان و جهان اسلام اشاره و تصریح کرد: در شرایط کنونی وظیفه مسلمانان مبارزه با تکفیر و شفاف کردن مرز نورانی، رحمانی و حیات‌بخش اسلام عزیز است تا اسلام، مأمن آزادی خواهان، عدالت جویان و تمامی مبارزین مسلمان در مقابل ظلم و ستم و یک‌جانبه‌گرایی آمریکا و صهیونیزم بین‌الملل باشد و به این منظور حمایت و پشتیبانی از نهضت بیداری اسلامی در مقابله با مثلث استبداد، استکبار و صهیونیسم بین‌المللی باید در دستور کار قرار گیرد تا نهضت به وجود آمده، نهال سربلند مقاومت اسلامی را به مرحله رشد و کمال نهایی برساند و زمینه‌های هرچه بیشتر وحدت و انسجام امت اسلامی را به ارمغان آورد.

بی تردید جهان اسلام می تواند با تکیه برآموزه های قرآنی؛ الگویی از وحدت را  ارائه کند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی  در بیان این واقعیت  در سخنانی  به مناسبت برگزاری سی‌امین کنفرانس وحدت اسلامی فرمودند: "امروز دو اراده در منطقه در تعارض با یکدیگر قرار گرفته است، «اراده وحدت» و «اراده تفرقه»، و در این اوضاع حساس، «تکیه بر قرآن و تعالیم الهی پیامبر اعظم(ص)»، به‌عنوان داروی وحدت‌بخش، راه حل محنتهای دنیای اسلام است."

رهبر معظم انقلاب با یادآوری تلاش روزافزون استکبار و استعمار برای تفرقه و تضعیف مسلمانان افزودند: " دنیای اسلام امروز دچار گرفتاری‌ها و رنج های فراوانی است که «اتحاد، هم افزایی، تعاون و عبور از اختلافات مذهبی و فکری در زیر سایه مشترکات فراوان اسلامی»، راه حل این مشکلات و مصائب است."

در این راستا یکی از مهمترین کارکردهای سیاسی حج، نشان دادن  اقتدار امت اسلام فارغ از نژاد، رنگ، زبان و تفاوت های فرهنگی است. حجّ مظهر عزّت، معنویّت، وحدت و شُکوه است.

آن گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیان اهمیت این موضوع تاکید کرده اند؛ فرصت هایی همانند:  مناسک حج و مراسم برائت از مشرکین، همچنین حضور میلیونی مسلمانان در  راه پیمایی های بزرگ اربعین  از جنبه های قابل توجه در تجلی وحدت است.

تاثیرات مهم  این گونه اجتماع های عظیم، این است که جامعه در پرتو ارزش های معنوی و اخلاقی می تواند به سطح بسیار بالایی از وحدت و اتحاد دست یابد.

 با توجه به این واقعیت ها؛ دشمنان اسلام به این جمع بندی رسیده اند که برای در هم شکستن مقاومت اسلامی و برداشتن موانع توسعه طلبی های امریکا و اسراییل در منطقه باید تفرقه ایجاد کرد و با ترویج تروریسم زیر پرچم گروه هایی مانند:  داعش و جبهه النصره؛ اصل اسلام و بیداری اسلامی را نشانه گرفت.

بی تردید ،مهم ترین نیاز جهان اسلام وحدت است.مسلمانان و جوامع اسلامی در وضعیت پر مخاطره ای که امریکا با اهدافی شیطانی مقابل امت اسلام ایستاده  و در حال فتنه گری و توطئه است نیازمند بیداری حقیقی هستند.

امریکا امروز به شیوه های تازه بدنبال در هم شکستن قدرت پایداری اسلامی در مقابل دشمنان و تضعیف اقتصادی و نیازمند کردن کشورهای اسلامی و سلطه بر جهان اسلام است.  

تهدیدی که متوجه امت اسلام  است، دور شدن از ارزش های دینی است. در حالی که دین اسلام و قرآن  راه نجات و سعادت بشری را به پیروان خود  عرضه  کرده است. این راه  حرکت  در مسیر اتحاد، و کنار گذاشتن  اختلافات مذهبی و فکری در زیر سایه مشترکات دینی است.

از این روست که  رهبر معظم انقلاب ، ریشه این گرفتاری ها و معضلات در جهان اسلام  را غفلت از مسیر و دستورات قرانی دانسته  و توجه به ارزش های قرآنی را بعنوان تنها راه  رهایی از مشکلات  مورد تاکید قرار داده اند.

 پس ضرورت داردکه فهم مشترکی از وحدت ایجاد شود. بیان این موضوع بویژه درشرایطی که توطئه های تفرقه افکنانه ای در منطقه طراحی شده از اهیمت زیادی برخوردار است وهفته وحدت، فرصتی برای بیان این وقعیت ها است.

نویسنده: مهرداد هاشمی

تهیه شده در «گروه ایران و خاورمیانه» اداره کل خبر و تفسیر برون‌مرزی

118/117

کلیدواژه

کامنت