آبان 23, 1398 07:12 Asia/Tehran [Updated: آبان 23, 1398 07:25 Asia/Tehran]

"بروجرد" با میزبانی از حدود 50 امارت تاریخی به شهر خانه های تاریخی معروف است.

خانه تاریخی "کمال الدین طباطبایی بروجردی" یکی از خانه های قدیمی شهر بروجرد است که در حال حاضر تبدیل به موزه شده است. این خانه قدیمی با دارا بودن یک حیاط نسبتاً بزرگ که با نمای آجری و کاشی مزین گردیده و سه طبقه ساختمان، تالار پنج دری، پس تالار، شبستان های زمستانی و یخچال از مهمترین فضاهای این عمارت مسکونی است.

اتاق های جانبی در طبقه اول دارای درهایی مزین به شیشه های ریز رنگی است، اما زیباترین بخش این بنای تاریخی فضای مرکزی شاه نشینی طبقه اول است که قسمت های اندرونی و بیرونی آن نیز با درهایی سه لنگه از هم جدا شده اند و در قسمت جلویی پنج دری با شیشه های رنگی که در قسمت بالا، طرحی از خورشید است وجود دارد.

تزئینات نقاشی با طرح هایی متنوع بر روی دیواره شومینه، سقف های گچی و سقف قاب کاری چوبی اجرا گردیده است.

در خانه تاریخی کمال الدین طباطبایی بروجردی اشیاء تاریخی و مردم شناسی مربوط به شهرستان بروجرد شامل صنایع دستی شامل؛ سماورها، تنگ ها، سینی ها، قوری ها، قاب های استکان و لیوان و منقل دیده می شود. جنس آنها از مس، برنج و ورشو است که تعداد زیادی از آنها به دست هنرمندان نام آور توانای بروجرد قلم کاری شده است.

از غذاهای معروف شهر بروجرد می توان به کباب آن اشاره کرد و از شیرینی های معروف بروجرد نیز می توان به نان تیری، کلوچه قندی و نان قندی اشاره کرد. 

مسگری، ورشو سازی و قالی باقی از مهمترین صنایع دستی این شهر است.

بروجرد که در گذشته به "دار السرور" شهرت داشته است، به سبب طبیعت زیبایش پذیرای مهمانان و گردشگران زیادی است.

116

 

کلیدواژه

کامنت