آبان 24, 1398 14:35 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • معنای

پارس تودی- رهبر معظم انقلاب اسلامی، علت مصائب امروز دنیای اسلام به‌ویژه وضعیت تأسف‌بار فلسطین را ضعف اتحاد اسلامی دانستند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای روز جمعه در دیدار مسئولان نظام و مهمانان شرکت‌کننده در کنفرانس وحدت اسلامی، مصائب موجود در دنیای اسلام را ناشی از پایبند نبودن به اصل پرهیز از معارضه و اتحاد مقابل دشمن مشترک دانستند و خاطرنشان کردند: امروز بزرگترین مصیبت دنیای اسلام، قضیه فلسطین است که ملتی را از خانه و وطن خود آواره کردند.

جمهوری اسلامی ایران با نام‌گذاری هفته وحدت اسلامی (12 تا 17 ربیع‌الاول) نشان داد، این اقدام حرکت سیاسی نیست، بلکه اعتقاد عینی به کارآمدی اتحاد مسلمانان برای حل مشکلات است و این مساله همواره مورد توجه مسئولان عالی‌رتبه ایران در 40 سال گذشته بوده است.

این رویکرد جمهوری اسلامی، ریشه در ماهیت دین اسلام دارد که ظلم، استکبار و سلطه را قویا نفی می‌کند و دلیل اصلی دشمنی آشکار سلطه‌گران با ایران صرفا با یک کشور اسلامی نیست، بلکه دشمنان با اصل اسلام و همه کشورهای اسلامی مخالف هستند.

مواضع و سیاست قاطع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از ملت مظلوم فلسطین، برگرفته از اصل دین مبین اسلام است که برای نجات ملت فلسطین از ظلم و سلطه صهیونیست‌ها، هیچ محدودیتی ندارد.

بسته شدن مرکز صهیونیست‌ها در تهران، ایجاد سفارت فلسطین در قلب پایتخت ایران، نام‌گذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به‌عنوان روز جهانی قدس، حمایت مادی، سیاسی و معنوی از فلسطینیان در محافل منطقه‌ای و بین‌المللی و در نهایت تاکید مسئولان ایران بر محو رژیم صهیونیستی، ریشه در سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مظلومان و نجات آنان از ظلم و ستم دارد.

ملت فلسطین در 70 سال گذشته همواره مورد ظلم و ستم صهیونیست‌ها بوده و جمهوری اسلامی ایران تنها راه نجات این مساله را نقش‌آفرینی مستقیم صاحبان اصلی سرزمین فلسطین اعلام کرده است که در نوع خود دموکراتیک و قانونمند هم هست.  

در این میان اما دشمنان تلاش دارند با دگرگون‌سازی معنای "محو رژیم صهوینستی"، آن را محو مردم یهودی تعبیر و تفسیر کنند و اینطور در افکار عمومی جهان القاء شود که ایران با مردم یهود مشکل دارد؛ این درحالی است که یهودیان سال‌های سال در ایران در آرامش و امنیت کامل زندگی می‌کنند.  

به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، "محو اسرائیل" به‌معنای نابودی "رژیم تحمیلی صهیونیستی" است و اینکه مردم فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی، دولت مورد نظرخودشان را انتخاب کنند و بیگانه‌ها و اراذل و اوباشی مانند نتانیاهو را بیرون و کشورشان را اداره کنند که البته این اتفاق خواهد افتاد.

پایان ظلم و ستم دشمنان در بلاد اسلامی ارتباط معناداری با وحدت واقعی دارد و این مهم صرفا با موضع‌گیری اعلامی دولت‌های اسلامی معنا نمی‌شود. تحقق عینی وحدت اسلامی مراتب مهمی دارد که رعایت آن به مشکلات کنونی در جهان اسلام پایان می‌دهد.

گروه‌ها، مذاهب و دولت‌های اسلامی در گام نخست با "دوری از دشمنی و ضربه‌زدن به یکدیگر" و سپس در گام دوم "اتحاد در برابر دشمن مشترک" می‌توانند وحدت اسلامی واقعی را محقق کنند و در نتیجه به وضعیت کنونی در سرزمین فلسطین، یمن و بحرین پایان دهند.  

نویسنده: علی کرمی

139/117

بیشتر بخوانید:

رهبر معظم انقلاب: محو اسرائیل یعنی صاحبان اصلی فلسطین بتوانند دولت را انتخاب کنند

دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامى‌ با رهبر معظم انقلاب

آغاز به کار اتحادیه جهانی فعالان رسانه‌ای جهان اسلام

 

کلیدواژه

کامنت