آبان 25, 1398 07:00 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • ایران و روسیه؛ توسعه روابط در چارچوب مقابله با یکجانبه گرایی/ تحلیل

پارس تودی- "لوان جاگاریان" Levan Jagarian سفیر روسیه در تهران با انتقاد از سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه و تحریم‌های غیرقانونی آمریکا ضد ایران گفت: روسیه تمام تلاش خود را خواهد کرد تا مانع اقدامات مخرب آمریکا در پرونده‌ی هسته‌ای ایران شود.

سفیر روسیه در تهران  این اظهارات را در گفت‌وگو با شبکه  "پرس تی وی" که روز جمعه منتشر شد، بیان کرد.

جاگاریان با اشاره به تلاش آمریکا برای جلوگیری از اجرای فاز دوم نیروگاه بوشهر تصریح کرد، آمریکا برای اجرا نکردن فاز دوم نیروگاه بوشهر، مسکو را تحت فشار قرار داده است.

سفیر روسیه در تهران همچنین با اشاره به تحولات سوریه یادآور شد: فقط ایران و روسیه حق دارند در سوریه حضور داشته باشند چون دولت قانونی دمشق از آن‌ها دعوت کرده است.

همکاری های راهبردی بین تهران و  مسکو اکنون فصل تازه ای از روابط  را بین ایران و روسیه رقم زده است.

"الکساندر لوکاشین" Alexander Lukashin معاون سازمان انرژی اتمی روسیه 10 نوامبر در مراسم آغاز بتن‌ریزی ‌دومین راکتور هسته‌ای نیروگاه اتمی بوشهر در جنوب ایران از ساخت واحدهای 2 و 3 نیروگاه هسته‌ای بوشهر با کمک روسیه در زمان مقرر خبر داد.

ایران و روسیه با اولویت مسائل راهبردی  در چند سال اخیر همکاری چندجانبه را شروع کرده اند. دو کشور علاوه بر هماهنگی‌ در زمینه مسائل منطقه‌ای به خصوص سوریه، در خصوص همکاری های هسته ای و آخرین وضعیت تحولات برجام  رایزنی های منظم دارند.

با این ملاحظات می توان گفت که اظهارات  سفیر روسیه در خصوص  روابط  با ایران و کارشکنی های آمریکا در این روند،  اشاره به اهمیت و تاثیر گذار بودن همکاری های دو کشور است.

این سطح از همکاری هرچند سخت و پیچیده است اما به لحاظ زیرساخت های موجود و درک مشترک دو کشور از منافع جمعی و تهدید های مشترک، به خوبی پیشرفت کرده است. آثار مثبت این همکاری ها در حفظ ثبات و امنیت منطقه ای  مشهود است.

از اینرو آمریکا با شدت بیشتری تلاش می کند تا مانع از این چنین همکاری هایی شود. اظهارات سفیر روسیه در خصوص  مخالفت آمریکا با برنامه صلح آمیز هسته ای ایران در واقع اشاره به همین نکته است.

رفتار آمریکا با شرکت های بزرگ صنعتی همچون "هواوی" و ZTE ، همچنین تحریم های سنگین ضد روسیه نشان داد که تهدیدات آمریکا فقط علیه ایران نیست و کشورهای بزرگ دیگری  نیز با  یکجانبه گرایی و سلطه جویی آمریکا مواجه هستند.

موضوع حائز توجه در این اظهارات، تاکید بر تاثیر گذار بودن همکاری های راهبردی امنیتی، تجاری و سیاسی ‌است.

این موضوع بویژه در شرایطی که آمریکا سعی دارد مانع از همگرایی و گسترش مناسبات بین ایران و کشورهای منطقه شود، از اهمیتی استراتژیک برخوردار است.

از این دیدگاه اظهارات سفیر روسیه  در ایران در مصاحبه با "پرس تی وی" تاکید بر این واقعیت است  که دایره روابط روسیه با ایران وسیع و گسترده است و باید از این فرصت برای مقابله با یکجانبه گرایی استفاده کرد.

علی اسمعیلی اردکانی معاون پژوهشی مؤسسه ابرار معاصر تهران معتقد است :

بازیگران جهان، یکه‌تازی آمریکا در عرصه نهادی و تعیین مقررات بین‌المللی در عرصه سیاسی، امنیتی و اقتصادی را نمی‌پذیرند؛ این وضعیت بعد از روی‌کار آمدن ترامپ و اتخاذ سیاست‌های ضدنهادی و مقرراتی وی در جهان شدت گرفته است.

ایران و روسیه  به این باور رسیده اند که با کمک یکدیگر  می توانند با گسترش همکاری های اقتصادی، سیاسی و نظامی، واشنگتن را در رسیدن به اهدافش ناکام کنند. ضمن آنکه مبارزه با زیاده‌خواهی آمریکا در عرصه سیاسی، امنیتی و اقتصادی می تواند زمینه را برای اجماع درباره ضرورت تغییر  رفتارهای آمریکا در سایر مسائل بین‌المللی نیز ایجاد کند.117/118

بیشتر بخوانید:

تاکید ایران و روسیه بر گسترش روابط دو جانبه در حوزهای مختلف

 

کلیدواژه

کامنت