آذر 18, 1398 11:49 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:18 Asia/Tehran]
  • کمالوندی: ایران دانش هسته ای بالایی دارد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان با اشاره به پیشرفت های هسته ای جمهوری اسلامی گفت: ایران با توجه به دانش بالای هسته ای، به پیشرفت های خود در این زمینه ادامه می دهد.

به گزارش روز دوشنبه پارس تودی؛ «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره توقف همکاری روسیه در پروژه تولید رادیوایزوتوپ پایدار در سایت فردو اظهار کرد: به لحاظ فنی در مکانی که ایزوتوپ پایدار تولید می شود، نباید غنی‌سازی کرد لذا در مذاکرات با روسیه، چند روش جایگزین پیشنهاد شد تا این همکاری در سطوح فنی ادامه یابد.

کمالوندی با بیان اینکه روس‌ها به دلیل تمدید نشدن معافیت‌های آمریکا از پروژه تولید ایزوتوپ پایدار خارج نمی شوند افزود: قرار است در پروژه‌ای که چند سال دیگر تمام می‌شود، 11 نوع ایزوتوپ تولید شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: توانایی ایران به لحاظ دانش فنی در حدی است که بدون روس‌ها هم قادر به ادامه تولید ایزوتوپ‌های پایدار است.

به اتم‌های یک عنصر که عدد اتمی یکسان اما عدد جرمی متفاوت دارند، ایزوتوپ می‌گویند؛ ایزوتوپ‌ها بر اساس تعداد پروتون‌ها و نوترون‌هایی که دارند به دو دسته "ایزوتوپ‌های پایدار" و "ایزوتوپ‌های ناپایدار" تقسیم می‌شوند.118

بیشتر بخوانید:

کمالوندی: مذاکرات ایران و روسیه درباره طرح ایزوتوپ‌های پایدار در جریان است

کمالوندی: ظرفیت تولید اورانیوم 3.67 درصدی ایران چهار برابر شد

 

کلیدواژه

کامنت