آذر 22, 1398 09:07 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • استفاده ابزاری غرب از حقوق‌بشر به اسم دفاع از مردم/ تحلیل

پارس تودی- "سیدعباس موسوی"، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، مواضع یکسویه وزیر خارجه آلمان در بهره‌برداری سیاسی از حوادث و ناآرمی‌های اخیر ایران را محکوم کرد.

"هایکو ماس"، وزیر خارجه آلمان روز پنجشنبه در پارلمان این کشور مدعی شد، صدها نفر در جریان اعتراضات اخیر در ایران کشته شده‌اند و باید سرکوب خشونت‌بار این حوادث محکوم شود.

پیش از این هم "جوزف بول" Josep Borrell مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با دخالت در امور داخلی ایران و بهره‌برداری سیاسی از ناآرامی‌های اخیر، اتهام‌هایی را به ایران وارد کرد.  

مواضع مقامامت اروپایی در حمایت از مردم ایران درحالی است که همین کشورهای اروپایی با سیاست تروریسم اقتصادی آمریکا ضد مردم ایران همراه شده‌اند و عملا حقوق‌بشر را نقض کرده‌اند. مواضع سیاسی و دوگانه اروپایی‌ها مسبوق به سابقه است و مرور تاریخ انقلاب اسلامی نشان می‌دهد کشور آلمان در زمان جنگ تحمیلی، سلاح‌های مرگبار شیمیایی در اختیار رژیم بعث عراق قرار داده است. 

تبعات استفاده رژیم بعث عراق از سلاح‌های شیمیایی غربی همچنان در زندگی مردم ایران جاری و قابل لمس است.

نکته قابل تامل‌تر اینکه همراهی آلمان با تروریسم اقتصادی آمریکا مانع از ورود دارو به ایران برای درمان بیمارهای سخت ازجمله زخم‌های کهنه کاربرد سلاح شیمیایی ساخت آلمان در دوران جنگ تحمیلی شده است.

علاوه بر این؛ گسیل سلاح‌های مُدرن به منطقه غرب آسیا از سوی برخی کشورهای اروپایی از جمله آلمان که تنها نتیجه آن ارتکاب جنایت‌های جنگی، ویرانی و کشتار مردم به ویژه زنان و کودکان بی‌دفاع از جمله در کشور یمن است؛ نمونه دیگری از تعریف حقوق بشر غربی است. 

با توجه به این موارد آشکار نقض حقوق‌بشر انتظار است وزیر خارجه آلمان و دیگر مسئولان اروپایی به‌جای اتخاذ مواضع دوگانه و صرفا سیاسی، لزوم رعایت مبانی اولیه حقوق‌بشر را مبتنی بر اصل بی‌طرفی و درک واقعیت‌‌ها مدنظر داشته باشند. 

دولت ایران در جریان ناآرامی و اعتراض‌های اخیر در پی افزایش قیمت بنزین صدای واقعی مردم را شنیده است و صف مخالفان و آشوب‌گران را از اعتراض‌های واقعی به حق مردم جدا می‌داند.

در همین زمینه؛ "سیدعباس موسوی"، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز پنجشنبه گفت: ایران در جریان ناآرامی‌های اخیر قطعا صف دشمنان و عاملان کشتار مردم بیگناه و حامیان خارجی آنان را از دیدگاه‌های معترضان جدا می‌داند و با مشخص شدن نتایج بررسی‌ها، تصمیم‌های لازم را برای احترام به حقوق مردم ایران اتخاذ خواهد کرد.

مواضع کشورهای اروپایی و آمریکا در جریان ناآرامی‌های بنزینی در ایران به‌خوبی نشان داد، آنان با موج‌سواری بر اعتراض‌ها به‌دنبال منافع سیاسی خود هستند و دفاع از مردم ایران و رعایت حقوق‌بشر به‌منزله ریختن اشک تمساح است.   

نویسنده: علی کرمی

139/117

بیشتر بخوانید:

موسوی، اظهارات وزیر خارجه آلمان را غیرمسوولانه و مداخله جویانه خواند

موسوی خطاب به "جوزپ بورل": هرگونه استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق‌بشر مردود است

 

کلیدواژه

کامنت