دی 27, 1398 11:10 Asia/Tehran [Updated: مهر 07, 1399 13:46 Asia/Tehran]
  • موسوی: سانحه هواپیمای اوکراینی نباید دستاویز مطامع سیاسی شود

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با ابراز تعجب از اظهارات وزیر خارجه کانادا، از همه طرف ها خواست که موضوعات انسانی به خصوص حادثه غم انگیز سقوط هواپیمای اوکراینی را دستاویز مطامع و ژست های سیاسی نکنند.

به گزارش پارس تودی، «فرانسوا-فیلیپ شامپین» François-Philippe Champagne وزیر امور خارجه کانادا شامگاه پنج شنبه در نشست خبری مشترک با وزیران خارجه کشورهای مرتبط با سقوط هواپیمای اوکراینی (سوئد، اوکراین، افغانستان، انگلیس و هلند) که در لندن برگزار شد، در اظهاراتی مغرضانه، از ایران خواست روادید ورود کارشناسان بین المللی را برای آغاز تحقیقات در این زمینه صادر کند.

یک فروند هواپیمای مسافربری متعلق به خطوط هوایی اوکراین هشتم ژانویه نزدیک فرودگاه امام خمینی (ره) تهران سقوط کرد که بر اثر آن، 167 مسافر و 9 خدمه این پرواز جان باختند.

«سیدعباس موسوی» روز جمعه در واکنش به برگزاری این نشست و اظهارات مغرضانه وزیر خارجه کانادا، ضمن ابراز همدردی مجدد با خانواده جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: ایران جهت تسلای خانواده‌های داغدار و ابعاد انسانی این حادثه همکاری بسیار روان و فراتر از  انتظار با هیات‌های اعزامی این کشورها انجام داده است.

وی تاکید کرد: حادثه غم انگیز حادثه سقوط هواپیما اوکراینی نباید دستاویز مطامع و ژست‌های سیاسی شود و از همه طرف‌ها درخواست می‌کنیم بخاطر خانواده‌های داغدار اجازه دهند امور با همین روش روان و بی‌حاشیه ای که در حال انجام است، به پایان برسد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران جهت تسلای خانواده‌های داغدار و ابعاد انسانی این حادثه همکاری بسیار روان و فراتر از  انتظار با هیات‌های اعزامی این کشورها انجام داده است. 

موسوی افزود: برای اطلاع عموم و مردم سایر کشورها اعلام می‌کنیم که تقریبا همه اجساد شناسایی شده‌اند و همکاری و بررسی‌های فنی با تشریک مساعی و شراکت همه طرف‌ها در جریان است و این گونه همکاری‌ها تا جایی که از نظر قانون و مقررات امکان داشته باشد، توسط نهادهای مختلف کشورمان ادامه خواهد یافت.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: با این‌حال عجیب است وزیر امور خارجه کانادا یک روز پس از انجام امور اولیه و تداوم شناسایی تقریبا همه اجساد و سایر همکاری‌ها چنین بیانیه‌ای خوانده و بیش از آن خواستار دسترسی کنسولی می‌شود که در همان روز اول حادثه صرفا بخاطر ابعاد انسانی این قضیه اعطا شده است.

موسوی خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در چند سال گذشته به طرق مختلف به دولت کانادا اعلام کرد صرف نظر از چگونگی شرایط روابط سیاسی دو کشور، با توجه به اینکه روابط کنسولی با حقوق افراد در ارتباط است به مصلحت اتباع دو کشور است که نمایندگی‌های کنسولی در دو کشور فعال باشند، ولیکن دولت وقت کانادا بخاطر مسائل سیاسی و همراهی با آمریکا برای فشار به شهروندان ایران و ایرانی تبارها حتی حاضر به گفت و گوی مستقیم در این رابطه نشد و اکنون هم معلوم نیست با چه انگیزه‌ای این اظهار نظرها و طلبکاری‌ها انجام می‌شود.

116

کلیدواژه

کامنت