بهمن 03, 1398 08:07 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • پیامدهای ماجراجویی آمریکا در غرب آسیا/ تحلیل

پارس تودی- نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد، اقدامات و ماجراجویی نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا را عامل بی‌ثباتی در این منطقه دانست و گفت: آخرین نمونه این ماجراجویی ترور سردار شهید "قاسم سلیمانی" در فرودگاه بغداد است.

"مجید تخت‌ روانچی" روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضوع منطقه غرب آسیا و فلسطین خاطرنشان کرد، ترور بزدلانه سردار سلیمانی مصداق بارز تروریسم‌ دولتی و نقض فاحش اصول حقوق بین‌الملل بوده است.

ماجراجویی آمریکای‌ ترامپ جهان را با بحران‌های مختلف روبرو کرده است و در این میان، منطقه غرب آسیا متاثر از تحرکات سیاسی و نظامی آمریکاست.

استفاده ابزاری از تروریسم، حضور نظامی در سوریه و عراق، حمایت نظامی و سیاسی از رژیم صهیونیستی و ماجراجویی نظامی آمریکا، منطقه غرب آسیا را با بحران روبرو کرده است.

حمایت از سیاست جنگی رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های فلسطینی تا حمایت از سیاست تحریک‌ آمیز رژیم‌های مرتجع عربی، تلاش برای جلوگیری از توسعه فرایند دولت- ملت‌سازی در عراق و در نهایت نمایش ماجراجویی نظامی با ترور سردار سلیمانی، آمریکا را به کشوری ناامن کننده در منطقه غرب آسیا تبدیل کرده است.

آمریکا که با ادعای مبارزه با تروریسم در منطقه غرب آسیا حضور دارد؛ در سایه ائتلاف آمریکایی ضد داعش در سوریه، نفت این کشور را هدف قرار داده است، در عراق، مانع از شکوفایی این کشور می‌شود و در نهایت فرمانده واقعی میدان نبرد با تروریسم و سیاست‌های مُخرب آمریکا را ترور می‌کند. 

پیامدهای این سیاست آمریکا چیزی به‌ جز ادامه ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه غرب آسیا نیست و در نتیجه، موثرترین راه برای تضمین صلح و امنیت منطقه‌ای، خروج نظامیان آمریکا از منطقه حساس غرب آسیاست. 

امروز پس از ترور سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی، بیش از پیش زمینه برای خروج نظامیان آمریکایی از منطقه غرب آسیا فراهم شده است، چرا که افکار عمومی کشورهای منطقه از جمله عراق با ترور سردار سلیمانی به ماهیت واقعی آمریکا پی‌برده است.

مراسم میلیونی تشییع پیکر شهید سردار سلیمانی در عراق و ایران و همچنین گرامی‌داشت یاد و خاطره این فرمانده شهید و هم‌رزمانش در سراسر منطقه غرب آسیا، زمینه را برای تحقق خواسته واقعی مردم یعنی خروج  نظامیان آمریکایی از این منطقه فراهم کرده و تنفر مردم منطقه از آمریکا بیش از گذشته شده است.

با ترور سردار سلیمانی کمتر ملتی در منطقه غرب آسیا و حتی جهان پیدا می‌شود که آمریکا را مدعی مبارزه با تروریسم قلمداد کند.

در چنین شرایطی؛ نهایت پیامد و انتقام سخت ماجراجویی آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی، خروج قطعی نظامیان آمریکایی از منطقه غرب آسیاست و این تنها راه بازگشت آرامش و ثبات به این منطقه است.

نویسنده: علی‌کرمی

117

بیشتر بخوانید:

تخت روانچی: آمریکا باید از منطقه خارج شود

گزارش/ روانچی: آمريکا با ترور سردار"سلیمانی" منشور ملل متحد را زير پا گذاشت

جنیدی: ترور سردار سلیمانی، عملی غیرقابل توجیه است

نماینده ایران در ژنو: ترور سردار سلیمانی، ضربه به صلح و امنیت منطقه‌ای بود

روحانی: حضور گسترده مردم در مراسم تشییع سپهبد سلیمانی توطئه آمریکایی‌ها را نقش بر آب کرد

 

کامنت