بهمن 16, 1398 17:34 Asia/Tehran [Updated: بهمن 16, 1398 19:39 Asia/Tehran]

معاون سفیر پاکستان در تهران در مراسمی به مناسبت «همبستگی با مردم کشمیر» با اشاره به ناکامی هفتاد ساله جامعه بین‌الملل برای حل بحران کشمیر،‌ تاکید کرد این بحران از نظر مردم پاکستان و کشمیر یک «موضوع ناتمام» در شبه قاره هند در نظر گرفته می‌شود.

سفارت پاکستان در تهران  امروز (چهارشنبه) مراسمی به مناسبت «همبستگی با مردم کشمیر» با حضور دانشجویان پاکستانی و ایرانی و شهروندان پاکستانی برگزار کرد. این مراسم به صورت سالانه هر روز در  16 بهمن (5 فوریه) در سرتاسر پاکستان و سفارتخانه‌های این کشور در جهان برگزار می‌شود.

آنچه این مراسم را با سال‌های قبل متفاوت کرده بود تغیراتی بنیادینی است که دولت هند در ساختار سیاسی مناطق تحت کنترل خود ایجاد کرد. 

مرداد ماه 1398 تمامی بند 370 قانون اساسی هند از سوی پارلمان تحت کنترل حزب حاکم این کشور بهاراتیا جاناتا (بی جی پی) لغو شد. این اقدام شرایط برای کشمیری های تحت کنترل هند دشواتر و زمینه مهاجرت هندوها به این منطقه و خرید و فروش اراضی کشمیر از سوی آنها را فراهم می کند. 

در پی این اقدام هند تنش در منطقه افزایش یافته و دولت پاکستان به شدت این اقدام دهلی نو را محکوم کرده است.

به گزارش پارس تودی به نقل از خبرگزار تسنیم، در مراسم امروز سفارت پاکستان در تهران، پیام رئیس جمهور و نخست وزیر پاکستان قرائت شد. عمران خان نخست وزیر پاکستان در پیام خود، با اشاره به استقرار 90 هزار نیروی «اشغالگر» هندی که «هشت میلیون کشمیری را در سرزمین خود زندانی کرده است» خاطر نشان کرد: «تاریخ موارد بسیار کمی از نوع خفقان و نقض حقوق اساسی در این مقیاس دارد.»

در پیام نخست وزیری پاکستان بر لزوم «رفع فوری محاصره نظامی،‌ خاموشی ارتباطات و همچنین خنثی کردن اقدامات غیرقانونی و یکجانبه هند» تاکید شده است. عمران خان در پیام خود از جامعه بین‌الملل خواست،‌ «نقش خود را در حصول اطمینان از احترام به حقوق و آزادی‌های اساسی مردم کشمیر و جلوگیری از خطرات جدی در صلح امنیت جهانی ناشی از اقدامات خصمانه و تهاجمی هند را ایفا کند.»

در ادامه مراسم «سید محمد فواد شیر»  معاون سفیر به سخنرانی پرداخت. وی گفت: «از زمان صدور مصوبه حق خودمختاری مردم کشمیر توسط سازمان ملل متحد هفت دهه می‌گذرد ولی متاسفانه جامعه بین‌الملل تا به امروز به توافق خود در این زمینه عمل نکرده است.»

این مقام دیپلماتیک پاکستانی، با تاکید بر اینکه «دلایل قانونی واقعی برای مردم پاکستان» برای ابراز همبستگی با مردم کشمیر وجود دارد، تاکید کرد: که اختلافات کشمیر به عنوان «موضوع ناتمام» شبه قاره هند در نظر گرفته می‌شود.

معاون سفیر پاکستان در تهران در  ادامه «از مردم ایران، بویژه آیت الله سید علی خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی به خاطر حمایت مستمر خود از مبارزات آزادی خواهی در کشمیر و اصرار بر حل این مسئله مطابق خواسته کشمیری‌ها» قدردانی و تشکر کرد.118

کلیدواژه

کامنت