اسفند 04, 1398 16:15 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]

وزیر کشور از مشارکت 24 میلیون و 512 هزار و 404 نفر در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر داد.

به گزارش پارس تودی به نقل از خبرگزاری "ایران پرس"، "عبدالرضا رحمانی فضلی" روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در خصوص میزان مشارکت مردم در یازدهمین دور انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت:‌ از این رقم 48 درصد بانوان و 52 درصدآقایان هستند؛ یعنی 42.57 درصد میزان کل مشارکت در این دوره بوده است.

رحمانی‌فضلی در پاسخ به برخی مسائل مطرح شده درباره اینکه چرا وزارت کشور میزان مشارکت را از اول صبح مرتب اعلام نکرد، اظهارداشت، هر نوع اعلام مشارکت، باید فرایند قانونی آن طی شود و فرایند قانونی آن این بود که حتما باید مبتنی بر تنظیم صورتجلسه بین هیات‌های اجرایی و هیات نظارت و تایید شورای نگهبان و وزارت کشور باشد.

وزیر کشور با قدردانی از مسئولانی که در امر برگزاری انتخابات به ستاد انتخابات کشور کمک کردند، گفت: از همه دست اندرکاران در انتظامات و امنیت، پشتیبانی و خدمات، نظارت و اجرا و تبلیغات و اطلاع رسانی به ما کمک کردند و موجب این حرکت بزرگ مردم شدند، تشکر و قدردانی می‌کنم.

رحمانی فضلی با ارائه گزارشی از روند فعالیت‌های ستاد انتخابات اظهارکرد، ستاد در 10 اردیبهشت 98 تشکیل شد و یک‌هزار و 103 هیات اجرایی تشکیل شد و در هیات‌های نظارت گاهی مجبور می‌شدیم 3 تا 4 بار رفت و برگشت بین هیات نظارت و وزارت کشور داشته باشیم و گاهی با هماهنگی، شورای نگهبان مستقیم وارد می‌شد.

وی افزود، آموزش حدود 3 هزار نفر از دست اندرکاران امر انتخابات به صورت مستقیم و 457 هزار و 906 نفر از افراد در هیات های اجرایی انجام شد. مرحله بعد ثبت نام بود 16 هزار نفر ثبت نام کردند که در نهایت توانستیم بین 5 هزار و 232 نفر در مجلس شورای اسلامی و میان 25 نفر در انتخابات مجلس خبرگان رهبری رقابت را شاهد باشیم.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اولین میان‌ دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری روز جمعه برای تعیین 290 نماینده مجلس شورای اسلامی در 208 حوزه انتخابیه و هفت نماینده مجلس خبرگان رهبری در پنج حوزه انتخابیه (تهران، قم، فارس، خراسان شمالی و خراسان رضوی) برگزار شد.

116/117

بیشتر بخوانید:

نتایج رسمی انتخابات مجلس در حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور+ تعداد آرا

نتایج نهایی انتخابات مجلس در تهران اعلام شد

پایان انتخابات؛ آغاز شمارش معکوس برای اعلام نتایج انتخابات/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت