اسفند 19, 1398 13:30 Asia/Tehran [Updated: اسفند 19, 1398 13:35 Asia/Tehran]
  • انتقاد اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان ایران از کشتار مسلمانان هند

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان ایران، کشتار مسلمانان هند را به دست هندوهای افراطی محکوم کرد.

به گزارش پارس تودی؛ اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان ایران روز دوشنبه در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی از ضرب و شتم مسلمانان در هند به بهانه‌های مختلف و نامربوط، بر لزوم اقدام همه نهادهای بین‌المللی و آزادی‌خواهان جهان برای دفاع از حقوق مسلمانان هند تاکید کرد.

پیش از این نیز جمعی از تشکل‌های دانشجویی و نهادهای مردمی ایران در نامه‌ای به «میشل باچله» Michelle Bachelet  کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با اشاره به اصلاح قانون شهروندی هند اعلام کردند: این قانون در قبال مذاهب مردم هند، تبعیض قائل شده و درصدد فشار بیشتر بر مسلمانان هند است.

تشکل های دانشجویی و نهادهای مردمی ایران همچنین با محکوم کردن کشتار مسلمانان هند، تشکیل کمیته‌ای حقیقت‌یاب را خواستار شدند.

اصلاح قانون شهروندی هند در 11 دسامبر 2019 به تصویب رسید؛ بر اساس این قانون، پناهجویان کشورهای بنگلادش، افغانستان و پاکستان در هند که بدون اوراق معتبر پیش از سال 2015 وارد این کشور شده‌اند، می‌توانند شهروندی هند را دریافت کنند اما این قانون شامل حال مسلمانان نمی‌شود.

در همین حال، هندوهای افراطی با حمله به مسلمانان، مساجد را در شمال شرق دهلی نو تخریب کردند و محلات مسلمان‌نشین را با بمب‌های بنزینی هدف قرار دادند.

بر اساس آمار اعلام شده توسط مقامات هند، در درگیری های یک هفته گذشته، حدود 50  نفر کشته و بیش از 300 نفر مجروح شدند.118

بیشتر بخوانید:

مرکز وکلای قوه قضاییه: رعایت اصول و قواعد حقوق تمامی شهروندان هندی ضروری است

 

کلیدواژه

کامنت