فروردین 08, 1399 17:15 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 09, 1399 18:30 Asia/Tehran]
  • ظریف: آمریکا دانشمندان ایرانی را گروگان گرفته است

وزیر امور خارجه ایران دولت آمریکا را متهم کرد که دانشمندان ایرانی را در بحبوحه بیماری «کووید-19» گروگان گرفته است و حتی در شرایط شیوع این بیماری، اجازه مرخصی پزشکی به آنها نمی دهد.

به گزارش پارس تودی، «محمدجواد ظریف» با انتشار تصویری از گزارش امروز جمعه روزنامه گاردین در صفحه توییتر خود نوشت: "آمریکا تعدادی از دانشمندان ایرانی را بدون اتهام یا به اتهام های واهی (نقض) تحریم ها گروگان گرفته است و حتی وقتی دادگاه های خود آمریکا اتهام های پوچ را رد می کنند، آزادشان نمی کند."

وزیر امور خارجه ایران افزود : آمریکا حتی از مرخصی پزشکی نیز در بحبوحه (بیماری) «کووید- 19» برای انسان های بیگناهی که در اماکن مخوفی زندانی اند، خودداری می کند.

ظریف ضمن الصاق لینکی از گزارش روزنامه گاردین از شرایط «سیروس عسگری» از دانشمندان ایرانی که در آمریکا زندانی است، نوشت: "هموطنان ما را آزاد کنید."

سیروس عسگری دانشمند ایرانی زندانی در بازداشتگاه اداره مهاجرت آمریکا به روزنامه انگلیسی گاردین گفت که مسئولان بازداشتگاه به عمد ماسک و مواد ضد عفونی کننده در اختیار زندانیان قرار نمی دهند تا بیماری «کووید-19» آنها را از پای درآورد.

سیروس عسگری استاد دانشگاه شریف تهران که در نوامبر 2019 از اتهام واهی سرقت اسرار تجاری مرتبط با فعالیت های دانشگاهی خود در دانشگاه اوهایو تبرئه شده بود به علت ابطال روادیدش هنوز در بازداشت اداره مهاجرت آمریکا به سر می برد.

عسگری، از دهم مارس 2020 به بازداشتگاه الکساندریا در ایالت لوئیزیانا منتقل شده و خواستار بازگشت به ایران است، اما مأموران «پلیس مهاجرت و گمرک آمریکا» ICE اجازه استفاده وی از پرواز بازگشت یا حتی آزادی موقت برای دیدار با خانواده خود در آمریکا را نمی‌دهند.

116

بیشتر بخوانید:

روایت دانشمند ایرانی در بند واشنگتن از تهدید کرونا در بازداشتگاه‌های آمریکا

کلیدواژه

کامنت