فروردین 17, 1399 11:15 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]

رئیس جمهور اعلام کرد، در چارچوب طرح فاصله گذاری هوشمند، کسب و کارهای متوسط و کم ریسک در استان های کشور، با مراعات دقیق پروتکل های بهداشتی می توانند از 23 فروردین ماه فعالیت خود را آغاز کنند اما فعالیت کسب و کارهای پرریسک تا پایان فروردین همچنان متوقف خواهد بود تا بعدا راجع به آنها تصمیم گیری شود.

به گزارش پارس تودی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، "حسن روحانی" روز یکشنبه در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا اظهارداشت: برای استان تهران، آغاز فعالیت کسب و کارهای متوسط و کم ریسک از سی ام فروردین و با رعایت و نظارت دقیق پروتکل های بهداشتی خواهد بود.

رئیس جمهور افزود، ادارات دولتی از 23 فروردین با دو سوم نیروها کار خود را ادامه می دهند و یک سوم نیروها نیز که اولویت با افراد مسن و دارای بیماری های زمینه ای است، مجازند با تصمیم ادارات مربوطه حضور نداشته باشند. ساعات کاری ادارات هم از ساعت 7 صبح الی 14 خواهد بود.

حسن روحانی در ادامه اظهارداشت: در روندی که برای مساله مبارزه با کرونا و مقابله با آن پیش رو داریم، هیچ اختلاف نظری بین دستگاه های دولتی به ویژه سه قوه وجود ندارد.

وی اضافه کرد: همه باهم در کنار هم و همراه با نیروهای مسلح با کرونا مبارزه خواهیم کرد. برای مقام معظم رهبری هم چند بار نامه نوشتیم و دریافت کردیم و ایشان هم همراهی فرمودند؛ کل نظام یکپارچه است و بدخواهان اگر عصبانی و ناراحت هستند خودشان می‌دانند.

رئیس جمهوری با بیان اینکه کرونا با همه گرفتاری‌هایی که ایجاد کرده آثاری هم داشته است، یکی از این آثار را بیشتر شدن وحدت در جامعه عنوان و تصریح کرد: در این روزها شاهد وحدت بیشتر جامعه بودیم؛ وحدت بین دولت، نیروهای مسلح و مردم و یکپارچگی امروز در سراسر کشور مشاهده می شود. گزارشات راجع به سالم بودن هوا و وضعیت ترافیک هم یکی دیگر از آثار آن است.

روحانی یادآور شد: بین وزارتخانه‌ها و به ویژه بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی اختلاف وجود ندارد. گوشه‌ای کسی پیدا می شود و چیزهایی به رسانه‌های خارج از کشور می‌دهد، آنها هم موضوع را بزرگ می کنند. برخلاف دعوت بدخواهان و ضد انقلاب که مردم را دعوت می‌کنند بین سلامت و فعالیت اقتصادی یکی را باید انتخاب کنند باید گفت این هم مردود، غلط و ناصواب است.

وی تاکید کرد: فعالیت اقتصادی و پروتکل بهداشتی هر دو قابل ارائه است. همه اینها باید پا به پا باشد و همه پروتکل‌ها و اصولی که وزارت بهداشت اعلام می کند باید مورد مراعات همه ما قرار بگیرد.

رئیس جمهوری ادامه داد: امروز نسبت به طرح جدید فاصله گذاری هوشمند بحث کردیم و کارگروهی در این چند روز این موضوع را در وزارت کشور بررسی کرده بود. کمیته اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا هم آن را بررسی کرد و مصوبه ای هم در پی داشت.

روحانی خاطرنشان کرد: طبق این مصوبه، فعالیت‌های کم ریسک از 23 فروردین با رعایت پروتکل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در استان ها می‌تواند فعالیت کند. البته فعالیت‌های اقتصادی قبلا هم با حفظ و رعایت این پروتکل برپا بود، اما فعالیت‌های پرریسک همچنان ممنوع است تا بعدا راجع به آن تصمیم گیری شود. حتما نظارت اصناف هم بر آن انجام شود که البته نظارت اصلی بر عهده وزارت بهداشت است و اگر لازم شد نیروی بسیج هم کمک کند که این نظارت انجام شود.

وی درباره فعالیت‌های اقتصادی استان تهران گفت:‌ فعالیت اقتصادی در استان تهران از 30 فروردین با در نظر گرفتن پروتکل وزارت بهداشت آغاز به کار می‌کند و حتما باید روی این پروتکل نظارت شود در صدا و سیما هم برای مردم توضیح داده می‌شود که هر کسی باید چه اصولی را رعایت کند؛ فعالیت ادارات هم از هفته‌آینده با دو ‌سوم کارمندان خواهد بود.

رئیس جمهوری با اشاره به پیشنهاد و توصیه وزارت بهداشت و درمان گفت: بازگشایی فعالیت‌ها در جامعه به صورت پلکانی و تدریجی آغاز می شود، ما هم نسبت به فعالیت اقتصادی در استان‌ها و استان تهران و هم نسبت به سایر فعالیت‌ها در کشور به صورت پلکانی و تدریجی تصمیم گرفتیم.

روحانی افزود: ادارت دولتی اکنون نیز فعال و همه مشغول فعالیت هستند، البته از هفته آینده از 23 فرودین ماه فعالیت ادارات به این صورت خواهد بود که دو سوم سرکار حاضر می‌شوند و یک سوم از کارکنان مجاز هستند که سر کار نروند و بخش‌های مختلف درباره حضور یک سومی کارکنان به صورت گردشی تصمیم‌گیری کنند که یک سوم کمتر در محل کار حضور پیدا کنند مگر جاهایی که ضرورت داشته باشد بیش از دو سوم فعالیت بکنند. البته افرادی که سن بالاتری و یا بیماری‌های زمینه ای هستند در اولویت یک سومی قرار بگیرند.

وی تاکید کرد: هر کس به کرونا مبتلا شد موظف است به رییس بخش خود در محل کار اعلام کند و سر کار نیاید و باید برای مدتی که برای درمان مشخص شده حدود دو هفته باید به صورت قرنطینه در منزل یا نقاهتگاه و یا بیمارستان بنا به شرایط بیماری بماند. 

رئیس جمهوری تصریح کرد: حضور فرد مبتلا در محل کار تخلف است و کسی که می‌داند مبتلا است و آزمایش او مثبت شده است نباید سر کار برود و یا رییس او بگوید باید به سر کار بیاید و اشکال ندارد؛ این موضوع کاملا روشن است حضور کسی که مبتلا به بیماری کرونا است در جامعه و سرکار و اجتماعات ممنوع است و باید خود را قرنطینه کند که همه جامعه باید توجه داشته باشند.

آزمایشگاه‌ها موظف به اعلام نتیجه‌ آزمایش به فرد، محل کار و خانواده هستند

روحانی تاکید کرد: وزارت بهداشت و درمان قاطعانه و محکم این مصوبه را ابلاغ کند که هر آزمایشگاهی که نتیجه تست فرد مبتلا مثبت شد وظیفه دارد نتیجه مثبت را به خود فرد، محل کار و به خانواده او در جایی که در آن زندگی می‌کند، اعلام کند تا فرد خود را قرنطینه کند و روند درمان را آغاز کند.

وی گفت: افراد نباید از مثبت شدن آزمایش کرونا بترسند و مضطرب شوند، نباید نگرانی شدید پیدا کنند بسیاری از مردم بدون هیچ اقدام درمانی با ایزوله کردن و قرنطینه در مدت دو هفته درمان می‌شوند و هیچ مشکلی هم نخواهند داشت، طبق آمار 85 درصد مبتلایان با مراعات و رعایت مسائل بهداشتی خوب می‌شوند و ممکن است 15 تا 20 درصد دچار مشکلاتی شوند که باید به پزشک مراجعه کنند که شاید برخی از آنها به بستری شدن نیازی نداشته باشند و برخی هم باید بستری شوند که آنها در روند درمان قرار می‌گیرند و درمان می‌شوند. 

رئیس جمهوری یادآور شد: از صد نفری که به بیماری مبتلا می‌شوند 3 تا 4 نفر با خطر مرگ مواجه می‌شوند که البته رقم جهانی 5 درصد است که باید تلاش کنیم این رقم کاهش و به زیر 3 درصد برسد.

روحانی با تاکید بر رعایت چهار چوب ها و دستورالعمل‌های بهداشتی برای درمان بیماری کرونا گفت: برای درمان این بیماری باید اصول بهداشتی رعایت شود و از حضور در اجتماعات خودداری شود، با همدیگر دست ندهند و از ماسک و دست‌کش استفاده شود که باید روشن و شفاف برای مردم بیان شود.

فعالیت ادارات از هفت صبح تا 14

وی درباره ساعت کاری در ادارات نیز گفت: از روز 23 فروردین تمام آنهایی که مشغول کار اداری در سراسر کشور چه در استان تهران چه در سایر استان‌ها از 7 صبح تا 14 (2 بعد ازظهر) است و در آستانه ماه مبارک رمضان هم هستیم و این ساعت بهتری برای فعالیت در ادارات است.

رئیس جمهوری گفت: قبل از ماه رمضان ناهار و نماز جماعت برگزار نمی‌شود و این ساعت کار پیوسته تا 2 بعد ازظهر در نظر گرفته شده است و کارکنان بعد از آن به منزل بروند و در ماه رمضان اگر شرایط همین گونه باشد باز هم نماز جماعت برگزار نمیشود.

روحانی گفت: در بحث نقل و انتقال 2 خبر خوش در این جلسه داده شد. خبر اول اینکه همه کالاهایی که ضروری بوده جابجا بشود چه از گمرک به شهرها و چه از مراکز به محل مصرف یا کارخانه ها، بدون هیچ خللی به خوبی انجام گرفته حتی اعلام شد که یک درصد هم کمتر از سال‌های قبل نبوده است.

وی در ادامه ضمن قدردانی از فعالان حوزه حمل و نقل اظهارداشت: برای داروهایی که از خارج می‌آورند، هواپیماها تلاش می‌کنند و بسیاری از کالاها توسط قطارها حمل می‌شود، از همه افراد در بخش حمل و نقل قدردانی می‌کنیم.

رئیس جمهوری ادامه داد: نکته دوم این بود که گفته شد که در ماه اسفند و فروردین که ما مشکل کرونا داشتیم هیچ فردی نه اخراج شده و نه تعدیل شده است. پس برای کارگران و افرادی که در بخش حمل و نقل کار می‌کنند این خبر خوشی بوده و همه اینها مشمول تسهیلات بانکی‌ می‌شوند که این شرط تسهیلات بانکی این است که کسی را اخراج و تعدیل نکرده باشند.

روحانی اظهار داشت: همچنان اتوبوس‌ها، قطار، هواپ‍یما و کشتی همه فعالیت‌های خودشان را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی رعایت فاصله و استفاده از ماسک انجام دهند.

وی درباره فعالیت خودروهای شخصی هم گفت: خودروهای شخصی فعالیت‌شان در داخل استان‌ها آزاد است و هیچ‌وقت ممنوع نبوده است. فعالیت خودروها بین استان تهران و البرز هم که چون تقریبا یکی است، فعالیت‌ها بین‌ این دو استان هم یک استان تلقی شده است.

رئیس جمهوری تصریح کرد: اما فعالیت خودروها بین استان به استان که ممنوع بوده است، همچنان تا 30 فروردین ممنوع خواهد بود. آزادی تردد بین استان‌ها از 30 فروردین شروع خواهد شد و تا 30 فروردین همچنان ممنوع است و خودروها این ممنوعیت را باید مورد مراعات قرار بدهند.

فعالیت‌های آموزشی به استثنای مقطع آموزش تکمیلی تا 30 فروردین تعطیل است

روحانی درخصوص بخش آموزش و پرورش و آموزش عالی نیز گفت: براساس گزارش های ارائه شده، فعلا تصمیم بر این است که در بخش آموزش به استثنای آموزش تکمیلی، تا 30 فروردین تمام فعالیت ها از طریق فضای مجازی انجام شود.

وی اضافه کرد: البته ما این اختیارات را به آموزش و پروش داده‌ایم که استان‌هایی که می‌توانند فعالیت خودشان را آغاز کنند.

رئیس جمهوری یادآورشد: ما استان‌های سفیدی را در منطقه جنوب کشور داریم که هیچ مشکلی در این استان‌ها برای آموزش و پرورش وجود ندارد؛ مانند استان بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان اینها استان‌هایی هستند که مشکلی برای بحث آموزش ندارند. بنابر این آموزش و پرورش می‌تواند در استان‌های سفید فعالیت خود را آغاز کند و هیچ مانعی وجود ندارد. 

هنوز شیوه کار ویروس برای ما روشن نیست

روحانی تصریح کرد: شیوه کار این ویروس هنوز صد درصد برای ما روشن نیست یعنی وزارت بهداشت و درمان نمی‌تواند به ما جواب بدهد که شکل فعالیت این ویروس یک ماه یا دوماه دیگر یا در تابستان که هوا گرم می‌شود، چگونه است و یک چیز روشن و قطعی در اختیار ندارد، بنابراین باید صبر کنیم و همه اصول بهداشتی را مراعات کنیم تا ببینیم تا ماه‌های بعد وضع ما چگونه خواهد شد.

وی درخصوص اماکن مقدسه نیز اظهار داشت: اماکن مقدسه نیز تا آخر فروردین فعلا تعطیل می‌ماند.

116/117

 

 

 

 

 

کلیدواژه

کامنت