فروردین 31, 1399 11:13 Asia/Tehran [Updated: مهر 01, 1399 13:57 Asia/Tehran]
  • رونمایی از رادارهای

سامانه های راداری راهبردی «خلیج فارس» و «مراقب» در مراسمی با حضور امیر سرلشکر «سید عبدالرحیم موسوی» فرمانده کل ارتش و امیر سرتیپ «علیرضا صباحی فرد» فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.

به گزارش روز یکشنبه پارس تودی، رادار برد بلند خلیج فارس بیش از 800 کیلومتر برد دارد و رادار «آرایه فازی» سه بعدی با فناوری های نوین است که می تواند همه اهداف متعارف و رادار گریز و موشک های بالستیک را کشف کند.

رادار «مراقب» هم یکی از رادارهای دقیق کنترلی سه بعدی و دارای آرایه فازی و پیشرفته در لبه فناوری روز جهان با برد 400 کیلومتر است.

این رادار می تواند اهداف هوایی را با دقت و تثبیت بسیار بالا شناسایی و انواع اهداف کوچک را در ارتفاع پایین و متوسط و هواپیماهای بدون سرنشین و رادار گریز را کشف کند.

در این مراسم همچنین تعدادی از پروژه های عمرانی نیروی پدافند هوایی ارتش شامل مجموعه‌های مسکونی 40 واحدی در شهرک شهید بهشتی به مساحت 5 هزار و 500 متر مربع، پروژه های مختلف خدماتی تجاری بانوان با نام کوثر، تکمیل و تجهیز ساختمان‌های خدماتی و رفاهی نیروی پدافند هوایی به مساحت دو هزار متر مربع و مراکز اداری امور شهدا، ایثارگران و جانبازان نیروی پدافند هوایی ارتش توسط فرمانده این نیرو افتتاح شد.

سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش در مراسم رونمایی از سامانه های راداری راهبردی «خلیج فارس» و «مراقب» با تأکید بر اینکه پدافند هوایی بایستی قوی‌ترین شکل ممکن را داشته باشد، عنوان کرد: از دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع دفاعی که نیروی پدافند هوایی را کمک می‌کنند تا این اتفاقات مهم شکل بگیرد قدردانی می‌کنم و امیدوارم که هر روز بتوانیم گامی در راستای اجرای تدابیر فرماندهی معظم کل قوا مبنی بر اینکه «پدافند هوایی در خط مقدم است» برداریم.

سرتیپ علیرضا صباحی‌فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش نیز در این آیین  با بیان اینکه دستیابی به این پروژه‌ها قطعاً تأثیر بسیار زیادی در توان رزم پدافند هوایی ارتش خواهد داشت، افزود: نیروی پدافند هوایی ارتش با اقتدار تمام آماده پاسخگویی به هرگونه شیطنت‌های احتمالی بوده و خواهد بود.

138/116

بیشتر بخوانید:

رونمایی از سامانه دفاع بیولوژیک تاکتیکی «قائم»

کلیدواژه

کامنت