اردیبهشت 09, 1399 14:13 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 09, 1399 14:19 Asia/Tehran]
  • تاکید ایران و آفریقای جنوبی بر توسعه روابط تجاری و اقتصادی

روسای جمهور ایران و آفریقای جنوبی در گفت وگوی تلفنی ضمن تاکید بر توسعه و تعمیق روابط دو کشور بویژه روابط تجاری و اقتصادی، انتقال تجربیات و اطلاعات در زمینه مبارزه با ویروس کرونا و همکاری‌های بهداشتی و علمی دو کشور در این زمینه را ضروری خواندند.

به گزارش پارس تودی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، «حسن روحانی» و «سیریل رامافوسا» رییس جمهوری آفریقای جنوبی روز سه شنبه در تماس تلفنی با اشاره به سابقه خوب همکاری‌های اقتصادی دو کشور ضرورت استفاده از ظرفیت‌های جدید برای توسعه این همکاری‌ها و اجرای پروژه‌های مشترک را مورد تاکید قرار دادند.

دو طرف همچنین تقویت همکاری‌های بین‌المللی برای مقابله با تحریم‌های ضدبشری آمریکا و همچنین جنایت‌های ضدانسانی علیه ملت مظلوم فلسطین و تلاش برای برقراری صلح و آرامش در سوریه و یمن را مورد تاکید قرار دادند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اقدامات غیرقانونی و غیرانسانی آمریکا علیه ملت ایران، اظهارداشت: در شرایطی که اپیدمی بیماری کرونا در جهان را شاهد هستیم و نگاه‌ها باید به سمت روابط با کشورها تغییر یابد، متاسفانه آمریکا تحریم‌های غیرقانونی علیه ملت ایران را تشدید کرده و علاوه بر زیر پا گذاشتن مقررات بین‌المللی، مقررات بهداشت جهانی را هم نقض کرده و حتی از مبادله کالا در زمینه بهداشتی و درمانی به ایران نیز جلوگیری می‌کند.

روحانی همچنین با اشاره به عضویت آفریقای جنوبی به عنوان عضو غیر دائم شورای امنیت، تاکید کرد: انتظار داریم که در سازمان ملل و مجامع بین‌المللی بر مخالفت با یکجانبه‌گرایی آمریکا و تحریم‌های غیرقانونی این کشور علیه ایران بیش از پیش تاکید کنید.

رییس جمهوری آفریقای جنوبی نیز در این تماس تلفنی تاکید کرد: ما کاملا از اقدامات ناعالانه و غیرقانونی آمریکا علیه ایران آگاه هستیم و به حمایت از ایران ادامه خواهیم داد.

سیریل رامافوسا تاکید کرد: اکنون زمانی است که باید با یکدیگر علیه دشمن مشترک (ویروس کرونا) اقدام کنیم و الان زمان مناسبی نیست که با اعمال تحریم ها و افزایش فشار برای ملت‌ها مشکل ایجاد کنیم.

116

بیشتر بخوانید:

تاکید رئیسان جمهوری ایران و اندونزی بر گسترش روابط دو کشور

 

کلیدواژه

کامنت