خرداد 27, 1399 11:33 Asia/Tehran [Updated: مهر 23, 1399 16:03 Asia/Tehran]
  • واعظی: کره‌جنوبی اعتماد ایران را فدای خواست آمریکا نکند

تهران- ایران‌پرس: رییس دفتر رئیس جمهور گفت، دولت کره‌جنوبی نباید اعتماد دهه‌های اخیر ملت ایران به تولیدات و فناوری آن کشور و منافع درازمدت کشورش در بازار ایران را فدای خواست و فشارهای رژیم آمریکا کند.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، محمود واعظی در توئیتر نوشت، "لازم است دولت کره‌جنوبی دسترسی ایران به وجوه بلوکه شده‌اش در آن کشور را تسهیل و تسریع کند."

علی ربیعی، سخنگوی دولت هم روز دوشنبه در نشست خبری گفت: بانک مرکزی پیگیر وصول منابع حاصل از فروش نفت از کره‌جنوبی است.

سخنگوی دولت تاکید کرد، از دولت کره‌جنوبی انتظار داریم همکاری لازم در این زمینه داشته باشد، چرا که پیامدهای این رفتار غیرقابل قبول است.

پیشتر هم حسن روحانی رئیس جمهوری در گفت‌وگوی تلفنی با عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی با انتقاد از مسدودسازی منابع جمهوری اسلامی توسط کره جنوبی به وی دستور داد: با همکاری وزارت امور خارجه ایران موضوع را از طریق روابط دیپلماتیک دوجانبه و مسیر حقوقی و نهادهای مالی و مجامع بین المللی مورد پیگیری قرار دهد.

روحانی با بیان اینکه ممانعت کره جنوبی در استفاده ایران از منابع بانک مرکزی برای خرید کالاهای اساسی، دارو و اقلام انسان دوستانه هرگز پذیرفتنی نیست، تاکید کرد: تهران انتظار دارد دولت کره جنوبی هرچه سریعتر این محدودیت را برطرف کند.

در همین حال، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه نیز با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا ضد ایران، غیرقانونی و یکجانبه است و این تحریم‌ها نمی‌تواند ملاک عمل دیگر کشورها باشد، تاکید کرد: لازم است سئول فکر بیشتری کند تا روابط دیرینه ایران و کره جنوبی که در مقاطعی زبانزد بود، بیش از این مخدوش نشود.

بیشتر بخوانید: 

دستور روحانی برای پیگیری مطالبات بانک مرکزی ایران از کره جنوبی

کلیدواژه

کامنت