تیر 11, 1399 08:20 Asia/Tehran [Updated: شهریور 07, 1399 23:24 Asia/Tehran]
  • نشست مجازی شورای امنیت؛ آمریکا باردیگر ناکام ماند

ایران‌پرس: نماینده ایران در سازمان ملل متحد، پس از نشست مجازی سه‌شنبه شب شورای امنیت که با موضوع قطعنامه 2231 برگزار شد، گفت: اعضای شورا نشان دادند از حرکت آمریکا برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی حمایت نمی‌کنند.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، مجید تخت‌روانچی در صفحه توئیتر خود نوشت: "بار دیگر اعضای شورای امنیت حمایت خود را از برجام و قطعنامه 2231 اعلام کردند؛ سخنان آنها ثابت کرد که از حرکت آمریکا برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران که نقض قطعنامه 2231 است پشتیبانی نمی‌کنند."

نماینده ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: "آمریکا باید پیش نویس قطعنامه نگون‌بخت خود را به سرعت کنار بگذارد، پیش از آنکه بار دیگر رد شود."

برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بین ایران و اعضای دائم شورای امنیت، اتحادیه اروپا وآلمان 14 ژوئیه 2015 با قطعنامه اجماعی شورای امنیت سازمان ملل به شماره 2231 به امضا رسید و موجب شد تا تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه مردم ایران لغو یا تعلیق شوند و 6 قطعنامه پیشین شورای امنیت که از جهات مختلف، ایران را در تنگنای سخت تحریم قرار داده بود هم برداشته شدند.

به موجب سازوکار تعریف شده در این قطعنامه، دبیرکل سازمان ملل متحد موظف شد هر 6 ماه گزارشی از نحوه اجرای این قطعنامه به شورای امنیت ارائه دهد و بر این اساس، روز سه‌شنبه این گزارش به طور رسمی در شورای امنیت قرائت شد و سایر اعضا نیز درباره آن تبادل نظر کردند.

در این نشست که محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران هم مشارکت داشت، اعضای شورای امنیت به جز آمریکا به طور کامل از برجام حمایت کردند.

آنها همچنین یکجانبه‌گرایی آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران و خروج از برجام را مورد انتقاد قرار دادند و تاکید کردند تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران بر اساس آنچه که آمریکا ارائه داده است، خلاف برجام و نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت است.

ممنوعیت‌های مربوط به فروش تسلیحات به ایران به موجب مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت روز 18 اکتبر 2020 برداشته خواهد شد.

بیشتر بخوایند: 

در جلسه شورای امنیت چه گذشت؟

موسوی: شکست سنگینی در انتظار آمریکاست

کلیدواژه

کامنت