تیر 17, 1399 09:54 Asia/Tehran [Updated: خرداد 08, 1400 22:21 Asia/Tehran]

سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد با صدور بیانیه ای ترور «هشام الهاشمی»، کارشناس و تحلیلگر معروف مسائل راهبردی و امنیتی عراق را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، سفارت ایران در بغداد، هدف حامیان و مجریان چنین عملیات‌های جنایتکارانه را برهم زدن ثبات و امنیت در عراق ارزیابی کرد.

جمهوری اسلامی ایران در ادامه این بیانیه از ادامه ثبات و امنیت پایدار در عراق حمایت کرد.

الهاشمی شامگاه دوشنبه در حالی که از مصاحبه با یکی از شبکه های عراقی باز می گشت، مقابل خانه اش در منطقه «زیونه» بغداد هدف حمله مسلحانه دو موتور سوار قرار گرفت. 

«مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق ترور هشام الهاشمی کارشناس و تحلیلگر برجسته امور امنیتی کشورش را محکوم کرد و خواستار پیگرد و مجازات عاملان ترور وی شد.

«برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق نیز با صدور بیانیه ای، ترور الهاشمی را جنایتی هولناک و نفرت انگیز ارزیابی کرد.

«محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان عراق هم ترور هشام الهاشمی را محکوم کرد.

«سید عمار حکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق در توییتی ترور الهاشمی را محکوم کرد و این اقدام را تلاشی برای مخدوش کردن امنیت و ثبات کشور دانست. 

سازمان الحشدالشعبی نیز با صدور بیانیه ای ترور الهاشمی را محکوم کرد.

بر اساس اعلام برخی منابع عراقی، گروه تروریستی داعش مسئولیت ترور این شخصیت امنیتی و رسانه ای را برعهده گرفته است.

الهاشمی از کارشناسان و تحلیلگران مطرح مسائل راهبردی و امنیتی بود که دیدگاه های او در محافل رسانه ای و سیاسی عراق مورد توجه قرار می گرفت.

ترور وی موجی از خشم و واکنش در محافل رسانه ای، سیاسی و فضای مجازی عراق به راه انداخته است و فعالان این حوزه ها خواستار شناسایی عوامل این اقدام از سوی دولت و دستگاه های امنیتی شده اند.

بیشتر بخوانید:

پشت پرده حمله به مقرهای حزب‌الله عراق چیست؟

 

کلیدواژه