شهریور 02, 1399 19:30 Asia/Tehran [Updated: آبان 16, 1399 15:21 Asia/Tehran]
  • صادرات فرش و گلیم ایرانی به 57 کشور در چهار ماه نخست امسال

سخنگوی گمرک ایران گفت: در چهار ماه نخست سال جاری، بیش از 20 هزار تُن فرش، گلیم و گبه ایرانی با ارزش بیش از ۸۲ میلیون دلار به ۵۷ کشور جهان صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سید روح الله لطیفی» افزود : کشورهایی مانند کانادا، استرالیا، آلمان، ژاپن، ایتالیا، کویت، کنیا، عراق، پاکستان، بحرین، بلژیک، قطر، تایلند، چین، فرانسه، انگلیس، افغانستان، پاکستان، هند و دانمارک از کشورهای مقصد صادرات فرش، گلیم و گبه ایرانی هستند.

سخنگوی گمرک ایران با اشاره به اینکه بازار صادرات فرش، از حالت انحصاری به صورت رقابتی در آمده است، خاطرنشان کرد: فرش ایرانی به علت نقوش زیبا و سحرانگیز، هم‌چنین دوام و ریزبافی و داشتن رنگ‌های طبیعی و شفاف، از گذشته، در تمام بازارهای جهانی بی‌رقیب بوده است.

وی همچنین در خصوص صادرات گبه گفت: یکی از صنایع معروف کشور، گبه فرش است که در این صنعت ایران تجربه بسیاری دارد و بر همین اساس در بازار داخلی و خارجی، استقبال خوبی از این تولیدات شده است.

لطیفی تصریح کرد : بر اساس اطلاعات موجود، مردم ژاپن علاقه زیادی به گبه فرش های ایران دارند و ژاپنی ها اعلام کردند رنگ هایی که در فرش ها بکار رفته است با سیستم و ذائقه ی مردم این کشورهمخوانی دارد.

سخنگوی گمرک ایران خاطرنشان کرد فروش گبه های ایران در ژاپن دو یا سه برابر حصیر تاتامی این کشور است؛ بطوری که آمار صادرات فرش و گبه ایرانی در چهار ماهه اول سال ۹۹ بیانگر این است که میزان دو میلیون و ۳۰۹ هزارو ۸۴۲ دلار به این کشور فرش گبه صادر شده است.

جمهوری اسلامی ایران بزرگترین تولید کننده فرش در جهان است. 

114

 

بیشتر بخوانید: 

روحانی: کشور عملاً با صادرات غیرنفتی اداره می‌شود و این در تاریخ ایران بی‌سابقه است

مدرس‌خیابانی: با وجود تحریم و کرونا، روند صادرات بهبود یافته است

کلیدواژه