شهریور 19, 1399 20:34 Asia/Tehran [Updated: مهر 24, 1399 06:52 Asia/Tehran]

ششمین نشست شورای عالی روابط راهبردی ایران و ترکیه به میزبانی ایران و با حضور روسای جمهوری ایران و ترکیه و شماری از وزیران دو کشور به دلیل شرایط کرونایی، از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «حسن روحانی» و «رجب طیب اردوغان» در بیانیه‌‌ مشترک بر همکاری دو کشور در زمینه‌های اقتصادی، انرژی و تأمین دارو و لوازم پزشکی لازم برای پیشگیری از همه‌گیری کرونا تاکید کردند.

«حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران گفت: ایران و ترکیه برای غلبه بر توطئه دشمنان راهی جز تقویت همکاری‌ها ندارند و مرزهای دو کشورهمواره مرزهای صلح و دوستی بوده و بویژه در سال‌های اخیر تلاش دو دولت بر مبنای توسعه روابط دو جانبه و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی متمرکز بوده است.

«رجب طیب اردوغان» نیز در این نشست، با بیان اینکه ایران و ترکیه در حل و فصل بسیاری از مشکلات و مسائل منطقه از نقش تعیین‌کننده‌ای برخوردار هستند، تاکید کرد: آنکارا و تهران برای توسعه هرچه بیشتر همکاری‌ها و شتاب بخشی در اجرای توافقات قبلی تلاش خواهند کرد.

از این منظر، تصمیمات نشست تهران به دلیل صیانت از منافع مشترک و ضرورت توسعه مناسبات اقتصادی در شرایطی که یکجانبه گرایی و تحریم های آمریکا به ابزاری برای فشار و تحمیل اهداف سیاسی واشنگتن تبدیل شده است بسیار حائز اهمیت است.

از منظری دیگر، تاثیر گذار بودن تلاش‌های مشترک دو کشور بر تقویت امنیت منطقه حول محور مبارزه با تروریسم نیز برای هر دو کشور بسیار اهمیت دارد.

در همین چارچوب اردوغان با اشاره به همکاری‌های سه جانبه تهران – مسکو – آنکارا در قالب روند آستانه، تاکید کرد: ترکیه آمادگی دارد، همکاری‌های خود را با ایران در مبارزه با تروریسم و همکاری‌های منطقه ای بویژه درخصوص سوریه، گسترش دهد.

ایران و ترکیه اکنون نگاهی جامع و راهبردی به تحولات منطقه دارند؛ از همین زاویه، دو طرف، موضوع فلسطین را نیز از جمله مسائل مهم منطقه‌ای دانسته و در همین خصوص توافق خیانت‌بار  امارات با رژیم صهیونستی را تهدیدی برای امنیت منطقه و لطمه به جهان اسلام و آرمان فلسطین دانستند. 113

بیشتر بخوانید: 

ششمین نشست شورای عالی همکاری‌های ایران و ترکیه؛ فرصت‌ها وتصمیمات راهبردی

تقویت همکاری‌های ایران و ترکیه راهی برای غلبه بر دشمنان

نشست شورای عالی روابط راهبردی ایران و ترکیه با حضور روحانی و اردوغان

کلیدواژه

کامنت