شهریور 24, 1399 10:04 Asia/Tehran [Updated: مهر 24, 1399 06:52 Asia/Tehran]
  • گام تازه تهران و پکن؛ امضای تفاهمنامه گسترش همکاری‌های صنعتی و تجاری

ایران پرس: بررسی روند مناسبات ایران و چین، حاکی از این واقعیت است که امروز چین بزرگترین شریک تجاری ایران و تهران نیز بزرگترین شریک استراتژیک پکن در منطقه است.

روابط ایران و چین با وجود تحریم‌ها و مخالفت‌های آمریکا همچنان ادامه پیدا کرده است؛ در همین راستا روز یکشنبه تفاهم‌‌نامه‌ای در زمینه گسترش همکاری‌های صنعتی و تجاری بین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و نمایشگاه بین‌المللی صنایع کوچک چین به امضا رسید.

«وو هونگ» معاون مدیر کل سازمان صنعت و فناوری اطلاعات گوانگدونگ چین در این مراسم که با حضور «محسن صالحی‌نیا» مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به شیوه برخط (آنلاین) برگزار شد، امضای این تفاهم‌نامه را نماد تلاش‌های مشترک چین و ایران برای توسعه بلند‌مدت همکاری‌ها و کمک به صنایع کوچک و متوسط برای توسعه در بازارهای دو کشور دانست و از ایران به‌عنوان شریک اقتصادی و تجاری مهم پکن در غرب آسیا نام برد.

مشارکت استراتژیک ایران و چین؛ آخرین میخ بر تابوت سیاست «فشار حداکثری» آمریکا

توسعه مناسبات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بین ایران و چین دلایل و اهداف روشنی دارد؛ این روابط  سابقه‌ای دیرینه دارد. در دوران تحریم‌ها که با گسترش بی‌اعتمادی ایران به غرب و اقدامات تنش‌زای ایالات متحده در قبال برجام در هم آمیخته شد، مناسبات تهران و پکن نمود بیشتری یافت.

بر اساس آمارهای منتشره در سال 2019، در اوج تحریم‌ها مبادلات تجاری ایران و چین به 24 میلیارد دلار رسید؛ البته در این موضوع شکی نیست که ژئوپلیتیک ایران برای چین حائز اهمیت است. ایران حلقه اتصال با ثبات میان دریای خزر و خلیج فارس است و همین ویژگی مشارکت در برنامه‌های تجاری- اقتصادی با ایران را برای سرمایه‌گذاران خارجی از جمله چین جذاب و پرانگیزه کرده است. بدیهی است اساس همکاری‌های ایران و چین که در چارچوب منافع متقابل و متوازن تعریف و تنظیم شده، خاری در چشم دشمنان و پاسخی  محکم به یکجانبه‌گرایی و تحریم‌های آمریکا است.

«اکاترینا بلینُوا» تحلیلگر روابط بین‌الملل و خبرنگار روس در نگاه به این روابط، روز یکشنبه در یادداشتی در خبرگزاری اسپوتنیک نوشت: «مشارکت استراتژیک ایران و چین» می‌تواند آخرین میخ بر تابوت سیاست «فشار حداکثری» آمریکا علیه ایران باشد.

به همین علت گام‌هایی که ایران و چین در زمینه همکاری‌های راهبردی بر می‌دارند موجب خشم و عصبانیت واشنگتن شده است . نشریه آمریکایی فارین پالیسی اخیراً با اشاره به پیش‌نویس توافق راهبردی 25 ساله بین ایران و چین، این توافق را خبر بدی برای غرب  توصیف کرد.

مایک پامپئو وزیر امور خارجه امریکا هم در مصاحبه با فاکس نیوز سعی کرد، فرافکنی و سیاه‌نمایی ورود چین به ایران را مسبب بی‌ثباتی در منطقه نشان دهد؛ اما با وجود این دروغ‌پردازی‌ها و ادعاها، روابط ایران و چین واقعیتی است که از گذشته‌های دور بر پایه همکاری‌های تجاری واقتصادی بوده است.

«کمال خرازی» رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به ظرفیت‌‌های متنوعی که بین ایران و چین وجود دارد و هنوز از آن‌ها به طور کامل استفاده نشده است، می‌گوید: لازم است چین و ایران سطح همکاری‌های خود را در قالب بیانیه مشترک مشارکت جامع راهبردی که در سال 2016 در تهران به تائید رؤسای جمهور دو کشور رسید، افزایش دهند و همکاری‌های منطقه‌ای را در قالب پروژه یک کمربند یک جاده تقویت کنند.

این روابط نشان می‌دهد، گسترش همکاری‌های ایران و چین نه تنها به نفع دو کشور بلکه به نفع توسعه صلح و امنیت خواهد بود. 113

نویسنده: جمشید امین زاده

بیشتر بخوانید:

امضا تفاهم‌نامه گسترش همکاری‌های صنعتی و تجاری بین ایران و چین

کلیدواژه

کامنت