شهریور 30, 1399 10:12 Asia/Tehran [Updated: آبان 07, 1399 11:08 Asia/Tehran]
  •  غریب آبادی نتایج نشست شورای حکام را تشریح کرد

وین- ایران پرس: سفیر ‌و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، نتایج نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، جلسه ماه سپتامبر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی دوشنبه گذشته در وین آغاز شد و روز جمعه پایان یافت.

«کاظم غریب آبادی» سفیر ‌و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفت: در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، موضوعات مختلفی نظیر برنامه "آژانس در مقابله با کرونا، ایمنی و امنیت هسته ای، علوم و فناوری و کاربردهای هسته ای، اعمال پادمان های آژانس در غرب آسیا، راستی آزمایی اجرای برجام در پرتو قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، اجرای پادمان در کره شمالی، اجرای پادمان در سوریه، موافقت نامه پادمان با ایران" مورد بررسی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در این نشست، بیش از پنجاه سخنرانی درباره برجام توسط اعضای شورای حکام و اعضای آژانس ارائه شد، افزود: به جز بیانیه های آمریکا، رژیم صهیونیستی و یکی دو کشور عربی، وجه غالب این بیانیه ها بر ضرورت حفظ برجام به عنوان یک دستاورد مهم چندجانبه گرایی و همچنین انتقاد از خروج یکجانبه آمریکا از این توافق متمرکز بود.

غریب آبادی با اشاره به اینکه در این نشست وضعیت رژیم صهیونیستی نیز مورد بررسی قرار گرفت، تصریح کرد: بیانیه های مختلف گروهی و فردی با محوریت ابراز نگرانی از دستیابی رژیم صهیونیستی به سلاح هسته ای و ضرورت الحاق بی قید و شرط و فوری آن به معاهده عدم اشاعه، ارائه شد.

سفیر ‌و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین همچنین گفت: برای اولین بار، موضوع عربستان سعودی در شورای حکام بطور رسمی و ذیل دستورکار سایر موضوعات، از سوی ایران طرح شد و از آژانس و اعضای آن خواسته شد تا درباره اعمال فعالیت های پادمانی در عربستان، اطمینان حاصل کنند.

هیات ایران یکی از فعال ترین هیات های نشست شورای حکام آژانس بود

غریب آبادی، درخصوص فعالیت های دیپلماتیک ایران در مورد این نشست، گفت: اقدامات اساسی از حدود یکماه قبل و با سفر مدیرکل آژانس به تهران و تفاهم برای مدیریت اوضاع و جلوگیری از سوءاستفاده سیاسی دشمنان ایران از دو - سه موضوع مورد اختلاف با آژانس، آغاز شد که به گزارش مناسب مدیرکل و استقبال شورای حکام از آن، ختم شد.

وی تصریح کرد: همچنین قبل از برگزاری نشست شورا، بیش از 30 ملاقات با هیات های مختلف در وین برای توجیه آنها در مورد تحولات پیرامون برجام و پادمان و ترغیب آنها به اتخاذ مواضع سازنده و مثبت، انجام شد. ملاقات های مختلفی نیز از سوی نمایندگی های مختلف ایران در خارج از کشور، با همین هدف انجام شد که نتایج مناسب آن را در مباحث مربوط به برجام و پادمان دیدیم.

غریب آبادی تاکید کرد: در نشست شورا، هیات ایران یکی از فعال ترین هیات ها بود، ما هفت سخنرانی در موضوعات مختلف ارائه کردیم: برجام، پادمان، سوریه، ایمنی هسته ای، عربستان سعودی، خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای و قابلیت های هسته ای رژیم اسرائیل، و اعمال پادمان آژانس در خاورمیانه.

117

بیشتر بخوانید:

آغاز جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

غریب آبادی: عربستان در فعالیت‌های هسته‌ای همان مسیر رژیم صهیونیستی را طی می کند

غریب آبادی: ایران شفاف‌ترین برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای را در میان اعضا آژانس دارد

کلیدواژه

کامنت