آبان 14, 1399 10:43 Asia/Tehran [Updated: بهمن 07, 1399 17:19 Asia/Tehran]
  • بیانیه پایانی سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی

شرکت کنندگان در کنفرانس وحدت اسلامی بر ضرورت تشکیل «اتحادیه اسلامی» برای تحقق امّت واحده و تمدن نوین اسلامی تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، در بیانیه پایانی سی ‌و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی که سه شنبه شب صادر شد، آمده است، برای تحقق امّت واحده و تمدن نوین اسلامی، تشکیل اتحادیه اسلامی ضروری است زیرا این اتحادیه قادر است همکاری‌های جهان اسلام و هم‌افزایی ملل اسلامی را سامان دهد و از تفرقه و تعرض در جهان اسلام از طریق خودسازی ملل اسلامی پیشگیری کند.

شرکت کنندگان در این کنفرانس همچنین با ابراز تأسف و محکوم کردن رفتار برخی از سران کشورهای اسلامی در عادی‌سازی روابط با رژیم غاصب صهیونیستی و پشت‌کردن به آرمان فلسطین و قدس شریف تاکید کردند، فلسطین همچنان مسئله اول جهان اسلام است و تمام تلاش‌ها برای به فراموش سپردن یا تحریف و سازش در این خصوص، همچون برنامه موسوم به معامله قرن، محکوم به شکست است.

آنان همکاری میان مسلمانان برای ارائه راهکارهای جدّی و اقدامات فوری جهت دفاع از فلسطین و مسجد الأقصی و حمایت از مقاومت اسلامی را نیز خواستار شدند و تصریح کردند، آزادسازی فلسطین، باید همراه با آزادی کامل سرزمین های اشغال شده توسط رژیم صهیونیستی، بلندی های جولان در سوریه و مزارع شبعا در جنوب لبنان و دیگر مناطق اشغالی باشد.

شرکت کنندگان در کنفرانس وحدت اسلامی همچنین با اشاره به شیوع ویروس کرونا پیشنهاد کردند، با تشکیل نشست وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورهای اسلامی از ظرفیت یکدیگر برای پیشگیری، درمان و مبارزه با همه بیماری های مُسری جهانی خصوصاً بیماری فراگیر کووید ۱۹ استفاده حداکثری شود.

سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی از روز پنجشنبه مصادف با 12 ربیع الاول به صورت مجازی آغاز به کار کرد و بیش از 167 شخصیت برجسته جهان اسلام از 47 کشور و همچنین 120 شخصیت ایرانی سخنرانی کردند. 113

بیشتر بخوانید: 

تاکید رهبر معظم انقلاب بر ضرورت وحدت اسلامی و ایستادگی در مقابل سلطه آمریکا

پرهیز از تفرقه و همراهی با پیامبر(ص)؛ سیاست‌های اصلی تحقق وحدت اسلامی

شهریاری: فتنه کشورهای استکباری با وحدت مسلمانان شکست می‌خورد

کلیدواژه