آذر 05, 1399 17:27 Asia/Tehran [Updated: بهمن 05, 1399 09:18 Asia/Tehran]

قم- ایران پرس: دهم ربیع الثانی یادآور وفات بانویی بزرگوار است که با هجرت سرنوشت ساز خویش، زمینه‌ساز افتخاری بزرگ برای مسلمانان شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، فردا (پنجشنبه) 10 ربیع‌الثانی 1442 هجری‌قمری، مصادف با 26 نوامبر 2020 سالروز وفات حضرت فاطمه معصومه (س) خواهر گرامی حضرت امام رضا (ع) امام هشتم شیعیان جهان است.

برجسته‌ترین ویژگی این بانوی با کرامت، عالمه بودن ایشان از سنین کودکی است. حضرت معصومه (س) همچون عمه بزرگوارشان، زینب کبری (س)، به دلیل پرورش یافتن در دامان امامت و وحی، از کودکی در علوم دینی تبحّر داشتند.

همانگونه که روزگاری زینب‌کبری در کنار دو امام معصوم (امام حسن و امام حسین علیهماالسلام) در کنار تفسیر قرآن، به پاسخگویی سوالات دینی نیز مشغول بودند، حضرت فاطمه معصومه (س)، محل رجوع و جوابگویی مسائل شرعی و فتاوای شیعیان و دوست داران اهل بیت (ع) بودند.

حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) در شهر مقدس قم واقع شده است؛ این شهر در شب وفات حضرت فاطمه معصومه (س) دختر امام موسی کاظم (ع) امام هفتم شیعیان جهان، غرق در سوگ و ماتم است.

مردم این شهر با برافراشتن پرچم‌ها و بیرق‌های سیاه به نشانه عزا، ارادت خود به این بانوی اسلام و عشق و ارادت خود را به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به نمایش ‌می‌گذارند.

مردم ایران اسلامی هر سال در شب وفات حضرت فاطمه معصومه (س) با حضور در حسینیه‌ها، مساجد، حرم مطهر ایشان در قم و حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) در مشهد مقدس عزاداری می‌کردند که امسال بدلیل شیوع ویروس کرونا این مراسم‌ها بصورت مجازی و زیارت از راه دور انجام می شود.

امشب نیز در حرم مطهر حضرت معصومه (س) به دلیل رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برنامه‌های وی‍‍ژه سخنرانی و مداحی به صورت رسانه‌ای و بدون حضور مردم برگزار می‌شود.

117

بیشتر بخوانید:

تصاویر: تسلیت فرارسیدن سالروز وفات حضرت معصومه (س)

استقبال از کاروان ورود نمادین حضرت معصومه (س) به قم+ ویدئو

حرم حضرت معصومه (س) سیاه‌پوش شد 

کلیدواژه