آذر 06, 1399 08:02 Asia/Tehran [Updated: آذر 06, 1399 08:12 Asia/Tehran]
  • تخت‌روانچی: آمریکا مشغول غارت نفت و ثروت مردم سوریه است

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، تحریم‌های یکجانبه را غیرقانونی، غیرانسانی و محکوم به شکست دانست و گفت: نیروهای آمریکایی با تداوم اشغال خاک سوریه مشغول غارت نفت و ثروت این کشور هستند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «مجید تخت‌روانچی» روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع سوریه برگزار شد، افزود: نیروهای آمریکایی با اشغال بخش‌هایی از سوریه، تحت پوشش مبارزه با تروریست، از برخی گروه‌های تروریستی چون جبهه النصره (تحریرالشام) حمایت می کنند و مشغول غارت نفت و ثروت مردم سوریه هستند.

تخت‌روانچی بر لزوم احترام کامل به حاکمیت سوریه تاکید کرد و خواستار خروج تمام نیروهای خارجی شد که بدون مجوز رسمی دولت، در این کشور حضور دارند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با محکوم کردن حملات رژیم صهیونیستی به سوریه و غیرقانونی خواندن اشغال جولان سوریه، سفر تحریک‌آمیز اخیر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به این منطقه را اقدامی در جهت مشروعیت بخشیدن به الحاق آن به اسرائیل دانست و تاکید کرد جولان بخشی از سوریه بوده و خواهد بود.

تخت‌روانچی با تاکید بر لزوم مبارزه مستمر با تروریست‌ها در سوریه تا از بین بردن ریشه تهدید آنها، گفت باید با هرگونه تلاش‌های تجزیه‌طلبانه در این کشور نیز مخالفت شود.

وی با بیان اینکه برخی کشورها با تحمیل تحریم‌های یکجانبه علیه دمشق، در پی طولانی‌تر کردن بحران سوریه و تحمیل ارائه خود بر مردم آن هستند، افزود: در حالیکه مردم سوریه به شدت تحت فشارهای ناشی از درگیری و گسترش کرونا در این کشور قرار دارند، اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا موجب افزایش رنج سوری‌ها می‌شود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با استقبال از تلاش‌هایی چون اقدام‌های سازمان ملل برای حل سیاسی این بحران، به تلاش‌های ایران برای کمک به این مساله اشاره کرد و گفت به موازات این روند، باید حمایت‌های لازم از بازسازی سوریه و نیز بازگشت پناهندگان و آوارگان سوری نیز به عمل آید.

118

بیشتر بخوانید: 

چشم انداز همکاری ایران و سازمان ملل برای رسیدن سوریه به امنیت پایدار

کلیدواژه