آذر 09, 1399 09:13 Asia/Tehran [Updated: بهمن 05, 1399 14:23 Asia/Tehran]

جایزه فناوری سال انگلستان به سپیده چکاوه استاد ایرانی دانشگاه اکسفورد تعلق گرفت.

 به گزارش خبرگزاری ایران پرس، جایزه سال فناوری در بخش زنان در انگلستان به دکتر سپیده چکاوه استاد ایرانی دانشگاه اکسفورد برای نوآوری در حوزه فناوری ارتباطات اعطا شد.

دکتر سپیده چکاوه گفت: وجود زبان مشترک برای ارتباطات اجتماعی افراد به ویژه در جهان کنونی که با ابزار‌های ارتباطاتی بیش از هر زمان دیگر امکان برقراری ارتباط مردم در کشور‌های مختلف با یکدیگر فراهم است ضروری است. 

وی درباره قابلیت‌های نواوری خود گفت: پیکسل چت (Pixsel chat) هم اکنون بیش از صد زبان را پشتیبانی می‌کند و با استفاده از ان افراد می‌توانند به هر یک از این زبان‌ها با یکدیگر مکالمه کنند و مکالمه دیگران را نیز به زبان مورد نظر خود بشنوند.

استاد چکاوه با بیان اینکه این سیستم برای نسل پنجم فناوری ارتباطات موسوم به فایوجی (۵ G) طراحی شده بود افزود: با همه گیری ویروس کرونا به طور بی سابقه‌ای استفاده از نرم افزار‌های زوم و اسکایپ افزایش یافته است، اما این فناوری‌ها در مقایسه با پیکسل چت ضعیف است، زیرا در این شبکه‌ها کنفرانس‌ها با زبان مشترک قابل استفاده است، اما استفاده از پیکسل چت این امکان را برای کاربر فراهم می‌کند که به زبان خود صحبت کند و دیگران آن را به زبان خود بشنوند و متقابلا مکالمات انان به زبان‌های مختلف هم برای شما به زبان مورد نظرتان ترجمه می‌شود.

خانم چکاوه درباره ضریب خطای ترجمه این نرم افزار ابداعی گفت: با توجه به این که با بهره گیری از هوش مصنوعی این نزم افزار تهیه شده است که قابلیت خود یاد گیری دارند، در زبان‌هایی که زیاد استفاده می‌شود همچون انگلیسی، چینی و روسی و ... ضریب درستی ترجمه بالا و حدود ۹۸ درصد است.

نوآوری استاد ایرانی دانشگاه اکسفورد و نظایر آن شاید درآینده نزدیک، انقلابی در تعامل جهانی افراد پدید آورد. 112

بیشتر بخوانید:

دو استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر در میان پر استنادترین‌های جهان

 استاد ایرانی در جمع شیمیدان های برجسته جهان

دبیرکل کمیته ملی یونسکو: استاد محقق، فرهنگ ایرانی را جهانی کرده است

کلیدواژه