دی 30, 1399 20:01 Asia/Tehran [Updated: دی 30, 1399 21:56 Asia/Tehran]

سفیر افغانستان در ایران با قدردانی از حمایت جمهوری اسلامی ایران از این کشور، گفت: راه آهن کشور افغانستان به تازگی راه اندازی نشده بلکه یک قدمت ۱۰۰ ساله دارد که در حال جوان سازی است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «عبدالغفور لیوال»، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران در مراسم آموزش به کارکنان راه‌آهن افغانستان با بیان اینکه صمیمانه از اجرایی شدن این دوره‌های آموزشی برای آموزش کارکنان راه آهن افغانستان تشکر می‌کنم، گفت: به کارکنانی که در این دوره‌های آموزشی شرکت کرده‌اند اعلام می‌کنم که شما به یک گنجی از تجربه‌ها دست یافته‌اید و هرچه بردارید باز هم کم است و باید از دانش و تجربه‌های که در این دوره‌ها کسب کرده‌اید به سایر کارکنان هم انتقال دهید.

وی با بیان اینکه راه آهن در کشور افغانستان موضوع جدیدی نیست و اکنون راه ‌آهن در کشور افغانستان در مرحله جوان‌سازی است و آنچه که در کشور افغانستان وجود دارد یک صنعت ۱۰۰ ساله است که پیش از این مردم کشور افغانستان اقدام به راه‌اندازی آن کرده‌اند.

لیوال با بیان اینکه زمانی که افغانستان با بحران روبه‌رو شد، توسعه صنعت راه آهن این کشور متوقف شد، اظهار کرد هم اکنون با همت مردم افغانستان همکاری دوستان و همسایگان از جمله ایران در دوره دوم احداث راه آهن و صنعت ریل افغانستان قرار داریم.

لیوال با اشاره به اینکه افغانستان به کشور‌های جنوب آسیا و آسیای مرکزی و آسیای میانه دسترسی دارد و با توسعه این کشور می‌توانیم بین کشور‌های همسایه هم ترانزیت داشته باشیم، گفت رئیس جمهور کشور افغانستان هم بر تکمیل خطوط ریلی بین افغانستان و سایر کشور‌ها تاکید داشته است.

سفیر افغانستان در تهران با اشاره به افتتاح خطر آهن خواف- هرات، گفت این خط آهن حلقه وصل چند حوزه بشری در جنوب آسیا، آسیای مرکزی، شرق میانه و حتی به نظر من شرق دور است.

وی بیان کرد: یکی از شعار‌هایی که رئیس جمهور افغانستان دارد این است که افغانستان حلقه وصل آسیا شود؛ ایجاد خط آهن خواف-هرات را اقدام مهمی در انتقال تجارب دو کشور دانست.

نخستین دوره آموزشی کارکنان راه‌آهن افغانستان با حضور محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، سعید رسولی، مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در تهران به اتفاق هیأت همراه امروز ۳۰ دی در مرکز جهادی پیشرفت راه‌آهن افتتاح شد.// 114

بیشتر بخوانید:

ایران حمل و نقل ریلی با افغانستان را به حداکثر بهره‌برداری می‌رساند

وزیر راه و شهرسازی: ایران از توسعه روابط با کشورهای همسایه استقبال می‌کند

کلیدواژه