بهمن 21, 1399 21:29 Asia/Tehran [Updated: بهمن 21, 1399 23:07 Asia/Tehran]
  • پایان سفر قالیباف به روسیه

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان سفر به روسیه، گفت: یکی از موضوعات مهم در این سفر توجه به مسائل اقتصادی بود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمد باقر قالیباف» روز سه‌شنبه در پایان سفر سه روزه به روسیه، افزود: صحبت ها و رایزنی‌هایی با دومای روسیه، شورای فدراسیون روسیه و روسای کمیسیون های اقتصادی و روسای دوما با اولویت مسائل اقتصادی انجام شد. 

قالیباف پیش از پایان سفر، با «محمدنیکلای پاتروشف» دبیر شورای امنیت ملی روسیه دیدار کرد. 

قالیباف و پاتروشف در باره مسائل مهم امنیتی منطقه، مسائل منطقه ای و موضوعات مهم دو کشور گفت و گو و بر ادامه روابط دو جانبه تاکید کردند. 

حسین امیرعبداللهیان، دستیار بین الملل رئیس مجلس که در این سفر وی را همراهی کرد، گفت: برنامه اصلی قالیباف در مسکو برای بحث های امنیتی و راهبردی ملاقات با نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه به عنوان عالی ترین مقام امنیتی فدراسیون روسیه بود.

به گفته امیرعبداللهیان، به دلیل محدودیت های مربوط به زمان و فشردگی گفت وگوها با اقای پاتروشف که حدود دو ساعت در موضوعات راهبردی، امنیتی، هسته ای و منطقه ای به طول انجامید، گفت وگو با سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه به سفر وی به تهران موکول شد.

امیرعبداللهیان گفت طبق توافق انجام شده آقای لاوروف به زودی به تهران سفر کرده و به گفت وگو با قالیباف و دیگر مقام های ایرانی خواهد پرداخت.

قالیباف در روز نخست سفر با روسای مجلس دوما، رئیس شورای فدراسیون روسیه (معادل مجلس سنا) ملاقات و مذاکره داشته و پیام مقام معظم رهبری خطاب به ولادیمیر پوتین را هم به والودین، رئیس مجلس دوما به عنوان نماینده ویژه پوتین ارائه کرد.

قالیباف به دعوت رسمی "ویچیسلاو والودین" رئیس دومای دولتی روسیه یکشنبه گذشته در سفری سه روزه به مسکو رفت و امشب نیز مسکو را به مقصد تهران ترک کرد. // 114

بیشتر بخوانید:

تاکید قالیباف بر ضرورت نقش آفرینی ایران و روسیه در نظم نوین جهانی

قالیباف: روابط ایران و روسیه از تغییر سیاسی در دیگر کشورها تاثیر نمی‌پذیرد

قالیباف پیام رهبر معظم انقلاب را به رئیس دومای روسیه تحویل داد

قالیباف: ایران و روسیه وجوه مشترک زیادی دارند

کلیدواژه