اسفند 05, 1399 09:10 Asia/Tehran [Updated: اسفند 06, 1399 13:08 Asia/Tehran]
  • ایستادگی، موضع ایران در موضوع هسته‌ای

ایران پرس: جمهوری اسلامی ایران در قضیه هسته‌ای نیز همانند سایر قضایا عقب‌نشینی نخواهد کرد و در مسیر آنچه که مصلحت و نیاز امروز و فردای کشور است، با قدرت پیش خواهد رفت.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر روز دوشنبه در دیدار رییس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان رهبری، با تاکید بر این موضوع؛ ادبیات روزهای اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی در مورد ایران را ادبیاتی مستکبرانه، طلبکارانه و غیر منصفانه دانستند و افزودند : نتیجه این ادبیات جز منفورتر شدن آنها نزد ملت ایران نخواهد بود.

ضمن آنکه جمهوری اسلامی از مواضع منطقی خود در موضوع هسته‌ای کوتاه نخواهد آمد و بر اساس مصلحت و نیاز کشور تا آنجا که لازم باشد، حتی تا غنی سازی ۶۰ درصد پیش خواهد رفت.

رهبرمعظم انقلاب اسلامی تصریح  کردند: موضوع سلاح هسته‌ای بهانه است، آنها حتی با دستیابی ما به سلاح‌های متعارف هم مخالفند چون می‌خواهند مؤلفه‌های قدرت را از ایران بگیرند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای تأکید کردند: آنچه مانع جمهوری اسلامی برای ساخت سلاح هسته‌ای است، فکر و مبانی اسلامی است که ساخت هر سلاحی اعم از هسته‌ای یا شیمیایی را که موجب کشتار مردم عادی می‌شود، ممنوع می‌داند.

ایشان با یادآوری قتل عام ۲۲۰ هزار نفر در بمباران اتمی آمریکا و همچنین محاصره مردم مظلوم یمن و بمباران بازار و بیمارستان و مدرسه بوسیله جنگنده های ساخت غربی‌ها، گفتند: کشتار غیرنظامیان و مردم بی‌گناه روش آمریکایی‌ها و غربی‌ها است و جمهوری اسلامی این روش را قبول ندارد و بر همین اساس به سلاح هسته‌ای فکر هم نمی‌کند.

ایشان گفتند: در این میان آن دلقک صهیونیست بین‌المللی دائم می‌گوید ما نمی‌گذاریم ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد، در حالی که باید به او گفت اگر جمهوری اسلامی تصمیم به دستیابی به سلاح هسته‌ای داشت، او و بزرگ‌تر از او هم نمی‌توانستند مانع شوند.

در بیانات  امروز رهبر معظم انقلاب دو نکته  مهم وجود دارد :

نکته نخست؛ نگاه به موضوع  هسته ای از دید گاه  کلان و تبیین مقصد نهایی ایران  در دانش هسته ای  با رویکرد به اهداف صلح امیز است.

رهبر معظم انقلاب دراین خصوص با اشاره به این واقعیت که نیروگاههای هسته‌ای با تأمین انرژی سالم‌تر، تمیزتر و ارزان‌تر یکی از مهمترین منابع انرژی در آینده نه چندان دور خواهند شد، نیاز کشور به غنی‌سازی را یک امر مسلّم خواندند و گفتند؛ غنی‌سازی را نمی‌شود آن روز شروع کرد بلکه باید از امروز برای نیاز آن زمان آماده شد.

جمهوری اسلامی ایران  با توجه به پایان پذیر بودن منابع فسیلی و روند روبه رشد اقتصاد ، ساخت و توسعه  نیروگاه های اتمی را در اولویت برنامه های  تامین انرژی پاک  قرار داده است.

نکته دوم دربحث برجام ؛تصمیم مجلس شورای اسلامی ایران است  که بعنوان یک اصل قانونی لازم الاجراست .

رهبر معظم انقلاب در این باره نیز گفتند: مجلس قانونی را تصویب و دولت هم از آن استقبال کرد و تا دیروز نیز کارهایی را که باید انجام می‌شد، انجام دادند و ان‌شاء الله فردا نیز یک مورد دیگر از این قانون انجام خواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند:  وقتی آمریکا از برجام خارج شد و دیگران هم با او همراهی کردند، دستور قرآن این است که تو هم تعهد را رها کن که با این حال باز هم دولت محترم ما تعهدات را رها نکرد و به تدریج بخشی از آنها را کاهش داد که البته این موارد نیز در صورت عمل کردن آنها به وظایف‌شان قابل برگشت است.

آنچه بعنوان یک واقعیت باید پذیرفت این است که دانش هسته ای حاصل سال ها تلاش دانشمندان ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است و این یک حق مشروع و غیر قابل تردید است . جمهوری اسلامی تمام تعهدات خود را در برجام انجام داده اما طرف مقابل گامی در این مسیر برنداشته و فقط شعار و عده داده است.

نویسنده: جمشید امین زاده 

112

بیشتر بخوانید:

رهبر انقلاب: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها به دقت عمل شود

کلیدواژه