اسفند 07, 1399 16:22 Asia/Tehran [Updated: فروردین 28, 1400 14:44 Asia/Tehran]
  • اروپا و برجام؛ شرط ایران برای بازگشت به پروتکل الحاقی

ایران پرس: واکنش طرف‌های اروپایی و آمریکا به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران قابل تامل بوده و نشان‌دهنده رویکرد غیرمنطقی طرف غربی است.

لغو اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اعضای برجام خوشایند نیست و طبیعی است انجام ندادن تعهدهای برجامی پیامدهایی برای طرف‌ها دارد.

همانطور که عمل نکردن طرف‌های اروپایی برجام و آمریکا به تعهدهای تصریح شده خود در توافق هسته‌ای، مشکلات اقتصادی برای ملت ایران به همراه داشته است، اقدامات جبرانی ایران هم خوشایند طرف مقابل نیست.  

دولت ایران بر اساس قانون مجلس شورای اسلامی و در واکنش به بدعهدی طرف مقابل در اجرای تعهدهای برجامی خود، از 23 فوریه 2021 اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرده است و فقط درچارچوب توافق پادمانی همکاری ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه خواهد داشت.

در این میان، توافق اخیر ایران و آژانس همزمان با توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی چارچوب جدید همکاری بین دو طرف برای 3 ماه ترسیم کرده است که این اقدام باردیگر حُسن‌نیت ایران را در عرصه جهانی نشان داد.

تاکید بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران و همچنین اینکه تهران به برجام متعهد است، نشان از رویکرد سازنده ایران در برابر رویکرد غیرسازنده طرف مقابل دارد.

بار دیگر فرصت 3 ماه‌ای در اختیار طرف‌های برجام قرار داده شده است تا با عمل به تعهدهای برجامی خود و لغو موثر تحریم‌‌ها، ایران بتواند وفق برجام منافع اقتصادی خود را داشته باشد. ایران در تامین منافع و مصالح خود ثابت قدم است و مواضع غیرمنطقی طرف‌های غربی تاثیری در تصمیم و موضع اساسی ایران ندارد.

در همین زمینه، «اسماعیل بقایی‌هامانه» نماینده ایران نزد دفتر سازمان ملل متحد در ژنو روز چهارشنبه در واکنش به اظهارات غیرمنطقی مقامات غربی مبنی بر غیرسازنده بودن رویکرد ایران در کنار گذاشتن پروتکل الحاقی گفت: "ایران صرفا در قبال گام‌های عملی آمریکا به عنوان طرف خاطی و ناقض برجام و اتخاذ اقدامات تصحیحی، به تعهدهای برجامی بازمی‌گردد."

عزت، حکمت و مصلحت؛ مبنای سیاست خارجی ایران

مبنای سیاست خارجی ایران مواضع کشورهای غربی نیست و ایران بر اساس سه اصل مهم «عزت، حکمت و مصلحت» منافع، مصالح و مواضع رسمی خود را در عرصه جهانی پیگیری می‌کند.

اکنون توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فرصت خوبی در اختیار طرف‌های اروپایی و آمریکا قرار داده است تا با عملی کردن تعهدهای برجامی خود به ویژه لغو موثر تحریم‌ها، شرایط برای بازگشت ایران به تعهدهایش فراهم شود.

در همین زمینه، «شهریار حیدری» نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرگزاری ایران‌پرس گفت: "با توافق ایران و آژانس، فرصت خوبی در اختیار کشورهای اروپایی و آمریکا قرار گرفته است و اگر به تعهدهای خود عمل کنند، همکاری ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درچارچوب پروتکل الحاقی ادامه خواهد یافت."

برجام باید منافع ایران را تامین کند و اگر اعضای برجام به تعهدهای خود عمل کنند، همه اقدامات جدید ایران در موضوع هسته‌ای به روال قبل بازخواهد گشت اما اگر طرف غربی همچنان به رویکرد غیرمنطقی خود ادامه دهد، دولت و مجلس ایران با همکاری و تعامل بر اجرای کامل قانون 9 ماده‌ای اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها مصمم هستند و هیچ رویکرد سیاسی طرف مقابل مانع این مسیر نیست.

نویسنده: علی‌ کرمی

117

بیشتر بخوانید:

واکنش ایران به سخنان غیرمنطقی مقامات غربی در مورد برجام

کلیدواژه