اسفند 09, 1399 16:59 Asia/Tehran [Updated: اسفند 09, 1399 17:03 Asia/Tehran]

قزوین- ایران‌پرس: خط تولید گیربکس شش‌سرعته ایران‌خودرو با طراحی داخلی نخستین بار در کشور با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در قزوین به بهره‌برداری رسید. 

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، خط تولید انبوه گیربکس شش‌سرعته دستی با اتکا به توان مهندسی، طراحی و دانش ایرانی روز شنبه با حضور «علیرضا رزم‌حسینی» وزیر صنعت، معدن و تجارت، «فرشاد مقیمی» مدیر عامل گروه صنعتی ایران‌خودرو مسوولان استان قزوین در شرکت صنعتی نیرو محرکه افتتاح شد.

میزان کاهش مصرف سوخت در گیربکس شش سرعته نسبت به پنج سرعته، متناسب با نوع موتور و خودرو، به حدود هفت تا 9 درصد در سرعت‌های بالا می‌رسد.

همچنین تولید روزانه حدود 700 دستگاه خودرو مجهز به گیربکس شش سرعته، سالانه 9میلیون لیتر کاهش مصرف سوخت را به دنبال خواهد داشت.

برای طراحی و تولید گیربکس شش سرعته ایران‌خودرو، از بیش از 135 قالب جدید با همکاری 21 سازنده استفاده شده است و تولید گیربکس داخلی با حدود 87 میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی در طی چهار سال ایجاد خواهد کرد.

گیربکس شش دنده قابلیت نصب بر روی اکثر محصولات ایران‌خودرو دارد و تولید این گیربکس در شرایط تحریمی و کرونا و نیز داخلی‌سازی آن کاری جهادی محسوب می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت، 95درصد قطعات تولید گیربکس دستی 6 سرعته شرکت نیرو محرکه، داخلی است و طراحی و تولید گیربکس اتوماتیک هم در دستور کار قرار دارد.

117

کلیدواژه