اسفند 11, 1399 11:12 Asia/Tehran [Updated: فروردین 23, 1400 22:27 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: سخنگوی وزارت خارجه گفت، دولت «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا همچنان در مسیر اشتباه در برابر ایران حرکت می‌کند.

«سعید خطیب‌زاده» روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوال خبرگزاری ایران‌پرس مبنی بر تلاش آمریکا برای تصویب قطعنامه ضد ایران در شورای حکام آژانس تصریح کرد، آقای بایدن و دولت آمریکا آغاز بسیار ناامید کننده‌ای را در عمل به تعهدهای برجامی خود شروع کردند که جای تاسف دارد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره نشست روز دوشنبه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود، مسیر همکاری‌های ایران و آژانس درچارچوب پادمان روشن است و درهمین چارچوب ادامه پیدا خواهد کرد.

خطیب‌زاده اظهار کرد، طرف‌های دیگر باید حُسن‌نیت ایران برای تفاهم سه ماهه با آژانس را قدر بدانند و این تفاهم را دریچه‌ای برای بازگشت به تعهدهای برجامی خود بدانند.

وی خاطرنشان کرد، ایران مسیر عمل در برابر عمل را انتخاب کرده و در پیش گرفته است و به همین مسیر با جدیت ادامه می‌دهد.

خطیب‌زاده همچنین درباره سفر وزیر خارجه عراق به ایران گفت، طرف عراقی در این سفر گزارشی از آخرین وضعیت امنیتی عراق ارائه کرد و دو کشور در مبارزه با تروریسم همکاری خوبی دارند.

اتهام‌زنی و تهدید علیه ایران جواب نمی‌دهد

سخنگوی وزارت امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید براینکه اتهام زنی و تهدید علیه ایران جواب نمی‌دهد، گفت: اقدام مثبت را با اقدام مثبت پاسخ می‌دهیم و اگر عمل متفاوت مشاهده کنیم، پاسخ متناسب خواهیم داد.

خطیب‌زاده با اشاره به اعلام نظر ایران درباره پیشنهاد «جوزپ بورل» برای جلسه مشترک با آمریکا و اروپا تصریح کرد: مواضع ایران را صریح، آشکار، کامل اعلام کردیم و هیچ تغییری در این موضع رخ نداده است.

وی تاکید کرد: مسیر آمریکا عبور از سیاست‌های اشتباه دولت قبلی آمریکاست و هیچ تغییری در این سیاست ضدایرانی و فشار حداکثری رخ نداده است، حتی آمریکا رسما اعلام به بازگشت به تعهداتش ذیل قطعنامه 2231 نکرده است. 

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه کشورهای اروپایی در ذیل نقض برجام به سر می‌برند، خاطرنشان کرد: پیشنهاد بدون زمان خاصی مطرح شده بود ولی گفته بودیم مسیر روشنی است اگر آمریکا می‌خواهد در میز برجام جایی داشته باشد، باید بازگشت به برجام را اعلام کرده و تعهداتش را اجرا و تحریم‌ها را بردارد.

 به اسم دیپلماسی مسیر ارسال دارو را مسدود نمی‌کنند

خطیب زاده همچنین درباره دلایل عدم مذاکره ایران با دولت بایدن اظهار داشت: دیپلماسی یک واژه نیست بلکه یک مفهوم است؛ با اسم دیپلماسی نمی‌شود جنگ کرد و سیاست فشار حداکثری دولت قبل را ادامه داد و دو ماه مسیر ارسال دارو را مسدود کرد. 

وی درباره احتمال مذاکره دوجانبه ایران و آمریکا با توجه به تاکید ایران بر باز بودن مسیر دیپلماسی خاطرنشان کرد: گفت‌وگوی دوجانبه‌ای با آمریکا نداریم و وقتی آمریکا مسیر غلط خود را اصلاح نکند، تغییری در سیاست ایران رخ نمی‌دهد. در دو ماهه گذشته، دولت بایدن رسما بازگشت خود را به تعهدات در کلام اعلام نکرده است. 

وی ادامه داد: این شرم برای دولت بایدن است که کارزار انتخاباتی با عمل ایشان متفاوت است. حرف‌های خوبی زده شده است و ما هم آنها را شنیده‌ایم ولی تا عمل مشاهده نکنیم، سیاست خود را با براساس حرف تنظیم نمی‌کنیم.

117

بیشتر بخوانید:

خطیب‌زاده: لغو تحریم‌ها به مذاکره مجدد و قطعنامه نیاز ندارد

کلیدواژه