اسفند 11, 1399 15:03 Asia/Tehran [Updated: فروردین 22, 1400 18:53 Asia/Tehran]

قم- ایران پرس: همایش «بین المللی قره باغ 17 ربیع، گفتمان برتر» روز دوشنبه با حضور شخصیت‌های برجسته عملی و دینی ایران، جمهوری آذربایجان و منطقه قفقاز، ترکیه، اوکراین، روسیه و بلاروس در سالن همایش‌های امین قم برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، دبیر همایش بین المللی «قره باغ 17 ربیع، گفتمان برتر» طی سخنانی در این همایش با تاکید بر ضرورت تبیین گفتمان رهبر معظم انقلاب در 17 ربیع امسال برای حل مساله قره باغ گفت: این همایش به دلیل ضرورت تبیین محورهای مهم رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، برگزار می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین سید «مفید حسینی کوهساری» ادامه داد: دفاع از ملت جمهوری آذربایجان را وظیفه اخلاقی، شرعی و قانونی می دانیم و معتقدیم که قره باغ باید به طور کامل به آغوش این کشور برگردد.

وحدت، همگرایی و مقاومت پایه‌های گفتمان انقلاب اسلامی

مدیر حوزه های علمیه ایران در همایش بین المللی «قره باغ 17 ربیع، گفتمان برتر» گفت: گفتمان انقلاب اسلامی بر وحدت، همگرایی و اهتمام به امور مسلمانان عالم و محترم شمردن تمام سرزمین های اسلامی و مقاومت در برابر دشمنان تاکید دارد.

آیت الله «علیرضا اعرافی» مدیر حوزه های علمیه ایران افزود: وحدت و همگرایی میان امت اسلام و مقاومت و مبارزه در برابر اشغال گران و مستکبران عالم دو اصل گفتمان انقلاب اسلامی است.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه صیانت از سرزمین های اسلامی یکی از اصول گفتمان انقلاب اسلامی است، تصریح کرد: مهم شمردن مرزها و قوانین بین الملل، نفی اشغال گری و تصرف سرزمین های اسلامی، مشروع دانستن مقاومت در برابر اشغال گری، و دوستی و اخوت اسلامی میان تمام مذاهب اسلامی از جمله اصول گفتمان انقلاب اسلامی است.  

مدیر حوزه های علمیه ایران با تاکید بر قطع دخالت های قدرت های فرامنطقه ای در منطقه گفت: همه سرزمین قره باغ باید به آذربایجان و سرزمین های اسلامی باز گردد و هیچ بهانه ای نباید موجب خشونت مذهبی شود.

حضور تروریست‌های تکفیری در قره‌باغ مایه نگرانی جدی است

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: حضور گروه‌های ترویستی تکفیری در منطقه قره باغ نگرانی جدی جمهوری اسلامی ایران است.

«سیدعباس عراقچی» روز دوشنبه در همایش بین المللی «قره باغ 17 ربیع، گفتمان برتر» با بیان اینکه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در حد اعلای خود است، افزود: جمهوری اسلامی ایران سیاست حسن همجواری خود را با تمام همسایگانش دارد و این سیاست ظرفیت هایی برای بازیگری ایران برای حل مشکلات منطقه ای فراهم می کند.

عراقچی با تاکید بر اینکه در طول جنگ قره باغ، جمهوری اسلامی ایران بر مخالفت با این جنگ و اشغال مناطق جمهوری آذربایجان تاکید و این اشغالگری را محکوم کرده است، افزود: امضای ساخت سد خداآفرین میان ایران و دولت جمهوری آذربایجان در حالی که این سد در مناطق اشغالی بود، نشان دهنده مخالفت جدی ایران با اشغالگری ارمنستان و عدم مشروعیت این اشغالگری بود.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران،با بیان اینکه ضرورت آزادسازی مناطق اشغال مبتنی بر اصل غیرقابل قبول تغییر مرزها مورد تاکید قرار گرفته است، گفت: با هرگونه تغییر در مرزهای منطقه و تهدید حاکمیت کشورها و هرگونه بازیگری کشورهای فرامنطقه ای مخالف هستیم که این نگرانی های جمهوری اسلامی ایران به طرف های مختلف اعلام شده است.

«سیدعباس موسوی» سفیر ایران در جمهوری آذربایجان نیز در این همایش با بیان اینکه ارزش راهبردی سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی توسط مسئولان جمهوری آذربایجان به خوبی درک شد گفت: برخی بر اشغال و اشغالگری عادت کرده بودند ولی بیانات و مواضع صریح رهبر معظم انقلاب اسلامی نشان داد که نظم ژئوپولیتیکی مبتنی بر اشغال نمی تواند ادامه داشته باشد هر چند عده ای بر آن سرمایه گذاری کرده باشند.

درگیری‌های نظامی نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ، از ششم مهر ماه سال جاری (27 سپتامبر) آغاز شد.

این درگیری با وساطت روسیه و امضای توافق نامه سه جانبه میان جمهوری آذربایجان، ارمنستان و روسیه به پایان رسید که نتیجه آن آزادسازی منطقه قره باغ و مناطق اشغالی اطرف آن از ارمنستان بود.

رهبر معظم انقلاب طی سخنرانی خود در 17 ربیع‌الاول سالروز ولادت باسعادت پیامبر مکرم اسلام(ص) رهنمودهایی برای پایان این جنگ ارائه دادند که این همایش برای تبیین این رهنمودها برگزار شد.

در این همایش رهنمودهای ایشان مبنی بر اینکه «سرزمین‌های آذربایجان باید آزاد شود»، «امنیت ارامنه آن سرزمین باید محفوظ بماند»، «دو طرف به مرزهای بین‌المللی کشورها تجاوز نکنند» و «اگر تروریست‌ها نزدیک مرز ایران بیایند، برخورد قاطع می‌کنیم»، بررسی و تبیین شد.

117

 

 

 

کلیدواژه