اسفند 24, 1399 12:01 Asia/Tehran [Updated: تیر 15, 1400 19:30 Asia/Tehran]
  • خبرهای انتخاباتی؛ از حضور مستقل محمد تا اعلام نامزدی ظریف در مشهد

تهران- ایران پرس: چندماه بیشتر تا انتخابات ریاست جمهوری باقی نمانده و گروه‌ها و جناح‌های سیاسی بتدریج با معرفی نامزدهای مختلف، آرایش انتخاباتی می‌گیرند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، برخی از چهره های سیاسی به صراحت یا تلویحا برای کاندیداتوری در انتخابات 1400 اعلام امادگی کرده اند. این موضوع طبعا واکنش افراد و جناح ها را در پی دارد تا بتدریج صف بندی گروه ها شکل بگیرد و نامزدهای قطعی هر طرف معرفی بشوند.

تازه ترین خبرها و اظهارنظرهای انتخاباتی؛

* سید مصطفی میرسلیم، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه گفت، شاهد بروز نوعی رقابت در میان اصولگرایان هستیم، رقابتی که جنبه تخریبی آن غلبه دارد. احتمال موفقیت اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده اندک است مگر این که تفرقه و تشتت شدید در بین اصولگرایان رخ بدهد.
میرسلیم معتقد است، درصورتی که اصولگرایان اتحاد خود را حفظ کنند، پیروزی آنان در انتخابات ریاست جمهوری 1400 قطعی است.


* ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی درخصوص آخرین تحرکات انتخاباتی سعید محمد اظهار کرد، وی اصلا در فضای اصولگرایان مطرح نیست، فقط در فضای مجازی مطرح است. کنار رفتن محمد از فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیا هم به دلیل انتخابات نبوده و تخلفاتی داشته که قطعا این مساله امتیازی منفی در بررسی صلاحیتش است. 


* وحید هروآبادی فعال سیاسی نزدیک به احمدی‌نژاد؛ از شورای نگهبان خواست با برخورد سلیقه‌ای با احمدی‌نژاد هزینه‌های خود را بالاتر نبرد.


* کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به احتمال تایید صلاحیت احمدی‌نژاد گفت، نمی‌دانم نسبت به افرادی که ثبت‌نام می‌کنند، شورای نگهبان چه نظری خواهد داشت، نظر جمعی شورای نگهبان ملاک خواهد بود.


* منتجب نیا معتقد است، ظریف بین اکثریت مردم موقعیت ممتازی دارد و برای خود محبوبیت و مقبولیت ایجاد کرده است.


* اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی گفت، زمان ما دوران گام دوم انقلاب است، گام اول با تمام سختی‌ها گذشته است و هر یک از سلایق انقلاب می‌خواستند کشور رابه اوج و شکوه برسانند اما تفاوت دیدگاه‌ها گاهی به خشونت برای حذف دیدگاه‌های مختلف شده است.
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی معتقد است، دیگر اصولگرا و اصلاح‌طلب برای مردم معنا ندارد. 


* صادقی سخنگوی جمعیت رهپویان در خصوص ناشناخته بودن سردار محمد، گفت، نباید فرمان اداره کشور علی‌‌الخصوص نظام جمهوری اسلامی را به دست افرادی که خودشان، سوابقشان، تیم‌شان، اطرافیان‌شان و مواضع‌شان مشخص و شناخته شده نیست، بدهیم.


* وهاب عزیزی دبیرکل جبهه جهادگران ایران اسلامی گفت، فضای انتخاباتی کشور متاثر از همه گیری ویروس کرونا روزهای سردی را تجربه می‌کند.


* حسین کنعانی مقدم فعال سیاسی اصول‌گرا معتقد است، با سعید محمد بعد از جدی شدن حضور در انتخابات صحبت کردم و پیشنهاد ائتلاف با محسن رضایی را ارائه دادم، قرار شد که آقای محمد قبل از اینکه حضورش را به طور رسمی اعلام کند، با او صحبتی را انجام دهد، اما با این اقدام اخیر، عملاً او پیشنهاد ائتلاف را نپذیرفت و قصد حضور مستقل را دارد.


* شنیده‌ها حاکی است، محمد جواد ظریف در جمعی خصوصی گفته که روز اول عید با سفر به مشهد مقدس،‌ نامزدی خود در انتخابات را اعلام می‌کند.


* علی مطهری، کاندیدای انتخابات معتقد است، رابطه اصلاح‌طلبان با رهبری توسط یک اصلاح‌طلب قابل ترمیم است. به نظر من با گفت‌وگو قابل حل است.


* ابراهیم فیاض جامعه شناس اصولگرا، مدیریت کمیته اجتماعی ستاد انتخاباتی سعید محمد را بر عهده گرفته است. 


* منصور حقیقت‌‌پور مشاور سابق آقای لاریجانی معتقد است، جلسات نمایندگان ادوار با لاریجانی هیچ ربطی به انتخابات ندارد و برگزاری این گونه جلسات روالی عادی است.


* محمدرضا باهنر معتقد است آقای رئيسى بيايد اصولگرايان دور او جمع مى‌شوند. نگرانی ما از تعدد و تکثر نامزدها است.


* محمد زارع فومنی فعال اصلاح طلب گفته است که روحانی از لاریجانی در دیدار با خاتمی حمایت کرده است. 


* غلامرضا مصباحی‌مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به این پرسش که آیا نیامدن سید ابراهیم رئیسی قطعی است یا نه، گفت: هیچ چیز هنوز قطعی نیست و باید منتظر ماند و دید که چه پیش می‌آید. 
سخنگوی جامعه روحانیت مبارز تاکید کرد، حمایت روحانیت مبارز از لاریجانی کذب است.

کلیدواژه