فروردین 12, 1400 21:02 Asia/Tehran [Updated: فروردین 12, 1400 21:10 Asia/Tehran]
  • ادعای آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر افزایش غنی‌سازی با سانتریفیوژهای پیشرفته در نظنز

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی مدعی شد که ایران غنی سازی با سانتریفیوژهای پیشرفته در سایت نظنز را افزایش داده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش عصر پنج شنبه خود ادعا کرد که ایران غنی‌سازی اورانیوم با چهارمین آبشار 174 سانتریفیوژی IR-2M ‌را در سایت هسته‌ای نطنز آغاز کرده است.

طبق این گزارش، ایران دو آبشار سانتریفیوژ IR-2M‌ دیگر نیز در نطنز نصب کرده اما هنوز غنی سازی را با آنها آغاز نکرده است.

در حال حاضر در سایت نطنز علاوه بر سانتریفیوژهای IR-1، ‌ایران با 696 سانتریفیوژ IR-2M در چهار آبشار و 174 سانتریفیوژ IR-4 ‌تحت یک آبشار به غنی سازی اورانیوم می‌پردازد. 

پیش از این نیز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی در 8 مارس 2021 نیز اعلام کرده بود که ایران غنی‌سازی اورانیوم با سومین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته IR-2M را در سایت نطنز آغاز کرده است.

ایران و آژانس اخیراً تفاهم کردند اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی‌های برجامی به طور کامل متوقف شود و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا ‌شود.

بر این اساس، طبق قانون مجلس شورای اسلامی هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی‌شود.

دولت آمریکا در دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» و در مه 2018 به صورت یکجانبه و بر خلاف قطعنامه‌های بین‌المللی از توافق هسته‌ای خارج شده و با اعمال تحریم‌های بی‌سابقه، سیاست فشار حداکثری علیه ایران را در پیش گرفت.

پس از روی کار آمدن دولت «جو بایدن»، تهران با یادآوری این واقعیت که آمریکا،‌ طرفی بوده که از برجام خارج شده،‌ تاکید کرده که نخست آمریکا باید به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای بازگردد و پس از راستی آزمایی، ایران نیز کاهش تعهدات برجامی خود را متوقف کرده و به پایبندی کامل به برجام باز خواهد گشت.

117

بیشتر بخوانید:

آژانس اتمی: وضعیت پیرامون برجام در چند ماه آینده پیچیده خواهد بود

کلیدواژه