فروردین 23, 1400 14:57 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 13, 1400 22:24 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: رئیس مجلس شورای اسلامی از نخست وزیر کره جنوبی خواست راه ­حل­ فوری و عملی برای حل مشکل منابع ارزی ایران ارائه و پول‌­های بلوکه جمهوری اسلامی آزاد شود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمدباقر قالیباف» ‌ روز دوشنبه در دیدار با «چانگ سیه کیون» نخست وزیر کره جنوبی با اشاره به اینکه مجموعه تحولات و شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کنونی نشان می­‌دهد قرن 21، قرن آسیاست گفت: گسترش همگرایی میان کشورهای آسیایی راهبرد مهمی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه  کشورهای آسیایی باید همکاری‌­های همه جانبه از جمله صنعتی، فناوری و فرهنگی را اولویت قرار داده و پیشتازان صلح و پیشرفت دنیا باشند،‌ افزود: از سفر نخست وزیر کره جنوبی به تهران خرسندیم، اما متأسفانه فعلاً کره جنوبی جایگاهی در مناسبات اقتصاد خارجی ایران ندارد و روابط اقتصادی و سیاسی که در بالاترین سطوح قرار داشت تنزل کرده است.

قالیباف اضافه کرد: اگر سفیر کره جنوبی در بازار تهران از مردم سوال کند که رفتار کره جنوبی از سال 2018 تاکنون چطور بوده، متوجه می‌شود که این رفتار اصلا قابل قبول نیست و ذهنیت مردم نسبت به شما منفی است.

وی با بیان اینکه همه ملت‌­های دنیا از جمله ملت متمدن و با فرهنگ ایران، دوستان خود را در روزهای سخت می‌­شناسند و با انتقاد جدی از اقدام بانک­‌های کره در مسدود کردن دسترسی ایران به منابع ارزی خود، افزود: انتظار ما از نخست وزیر کره جنوبی این است که راه ­حل‌­های فوری و عملی برای حل مشکل منابع ارزی ایران ارائه و پول‌­های بلوکه جمهوری اسلامی آزاد شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: انتظار مردم ایران از طرف کره جنوبی برآورده نشده است؛ حتی تجار که ارتباط مردمی خوبی با کره داشتند نیز از روال پیش آمده ناخرسند هستند.

قالیباف خطاب به نخست وزیر کره جنوبی، گفت: شما فرد با تجربه‌ای در عرصه سیاست و مدیریت کلان کشور هستید. بر همین اساس باید آثار شکست سیاست فشار حداکثری «دونالد ترامپ» را مشاهده و به خوبی درک می­‌کنید. البته معتقدم هیچ مانعی نمی‌­تواند سبب همکاری­‌های خوب دو کشور از جمله در حوزه بشردوستانه، مسائل درمانی مانند کرونا، تامین کالاهای اساسی و... شود و امیدوارم این همکاری­‌ها در بهترین سطح انجام شود.

وی اظهار کرد: امیدوارم این سفر آغاز مجدد همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور در شصتمین سالگرد مناسبات دیپلماتیک باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با تاکید بر لزوم افزایش همکاری­‌های پارلمانی دو کشور گفت: این همکاری‌­ها می‌­تواند سبب توسعه روابط دو کشور شود.

جایگاه مهم جمهوری اسلامی ایران در مناسبات خارجی کره جنوبی

در ادامه چانگ سیه کیون نخست وزیر کره جنوبی با اشاره به اینکه به عنوان یک مقام دولتی و بعد از 44 سال اولین نخست وزیری است که به ایران سفر می کند، گفت: البته در سال های گذشته به عنوان رئیس مجلس به ایران سفر کرده بودم و با مقامات عالی‌رتبه ایران دیدار داشتم لذا امیدوارم این سفر آغاز مجدد روابط خوب با ایران باشد.

نخست وزیر کره جنوبی با اشاره به اینکه سال آینده مصادف با شصتمین سالگرد مناسبات دیپلماتیک ایران و کره جنوبی است، اظهار داشت: در فرهنگ کره اعداد 60 و 70 مهم هستند لذا سال آینده می تواند سرآغاز روابط خوب دو کشور باشد.

چانگ سیه کیون همچنین با اشاره به روابط تاریخی خوب دو کشور افزود: بدون شک رفت و آمد مقامات دو کشور سبب حفظ این روابط شده است؛ اما متاسفانه از سال 2018 به بعد روابط دو کشور دچار مشکل شد که برای رفع آن تلاش می­‌کنیم.

وی ضمن تائید سخنان رئیس مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه قرن آینده، قرن آسیا است، ادامه داد: بر این اساس اعتقاد دارم ایران و کره جنوبی به عنوان دو کشور آسیایی باید روابط خود را حفظ و مستحکم کنند.

نخست وزیر کره جنوبی با اشاره به سخنان رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص همکاری های فنی، صنعتی، تکنولوژی و فرهنگی و سابقه حضور  نیروی کار کره‌ای در ایران، تصریح کرد: در دهه هفتاد میلادی کره در احداث دو پروژه پالایشگاهی در خرمشهر و اصفهان فعال بود.

چانگ سیه کیون با اشاره به اینکه امروز از خیابان سئول در تهران عبور کرده، افزود: در سئول هم خیابانی به نام تهران وجود دارد که گران ترین خیابان کره محسوب می‌شود و شرکت‌­های فعال در عرصه دیجیتال همگی در آنجا فعالیت می‌کنند و هیچ اسم خارجی به غیر از تهران در سئول دیده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه کره جنوبی با ایران همکاری‌­های خوبی در عرصه ورزش، نیز دارد، افزود: این همکاری‌ها در حوزه تکواندو بوده و درحوزه فوتبال نیز با یکدیگر رقابت تنگاتنگی داریم.

نخست وزیر کره جنوبی با اشاره به اینکه در سفر خود به ایران تعدادی از مسئولان اقتصادی و سیاسی کره جنوبی حضور دارند تا راه حل‌هایی برای روابط دو کشور پیدا کنند، اظهار کرد: با توجه به جایگاه جمهوری اسلامی ایران در مناسبات خارجی کره جنوبی نهایت تلاش را برای فائق آمدن بر مشکلات انجام خواهیم داد.

در این دیدار «مجتبی ذوالنور» رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، «محمدرضا پورابراهیمی» رئیس کمیسیون اقتصادی و «روح الله متفکر آزاد» رئیس گروه دوستی و مقامات ذیربط وزارت امورخارجه و مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

نخست وزیر کره جنوبی، روز یکشنبه برای دیدار و رایزنی با مقامات جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد. 

117

بیشتر بخوانید:

دیدار نخست وزیر کره جنوبی با علی لاریجانی

تاکید جهانگیری بر آزادسازی سریع منابع ارزی ایران در کره جنوبی

کلیدواژه