فروردین 24, 1400 22:16 Asia/Tehran [Updated: فروردین 26, 1400 13:10 Asia/Tehran]
  • ایران سفیر پرتغال را احضار کرد

وزارت خارجه ایران از احضار سفیر پرتغال در تهران به این وزارتخانه در پی  اقدام گستاخانه روز دوشنبه اتحادیه اروپا در تحریم تعدادی از مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی ایران، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران سه شنبه شب در بیانیه ای اعلام کرد، در پی اقدام گستاخانه روز گذشته اتحادیه اروپا در مورد تحریم حقوق بشری تعدادی از مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی ایران، "کارلوس کوشتانهوس" سفیر پرتغال در ایران در ظرفیت ریاست دوره ای اتحادیه اروپا از سوی دستیار وزیر و مدیرکل غرب اروپای وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران به این وزارتخانه احضار و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به اقدام غیر قانونی اتحادیه اروپا به سفیر پرتغال اعلام شد.

مدیرکل غرب اروپای وزارت خارجه ایران در این احضار این اقدام را مبتنی بر رویکرد سیاسی و گزینشی اتحادیه اروپا در قبال مسائل حقوق بشری خواند و آن را محکوم کرد.

همچنین تاکید شد که موضوع تحریم های متقابل در دست بررسی قرار دارد.

سفیر پرتغال در تهران نیز اعلام کرد، مراتب را به بروکسل منتقل خواهد کرد.

شورای اتحادیه اروپا دیروز (دوشنبه) هشت فرد و سه نهاد ایرانی را به بهانه نقض حقوق بشر تحریم کرد.

"محمدجواد ظریف" وزیر خارجه ایران امروز سه شنبه در نشست خبری مشترک با "سرگئی لاوروف" وزیر خارجه روسیه در تهران در این خصوص گفت:‌ اتحادیه اروپا در سال‌های گذشته با ناتوانی در اجرای تعهدات برجامی خودش و با تسلیم شدن در برابر فشارهای آمریکا نشان داده که کم‌ کم دارد موضوعیتش را در روابط بین‌الملل از دست می‌دهد.

ظریف افزود، این برای اروپا بسیار جای شرمندگی دارد، حتما اقدام مخربی است و حتما با این اقدام برخورد خواهیم کرد. 

120