فروردین 27, 1400 15:45 Asia/Tehran [Updated: فروردین 27, 1400 15:55 Asia/Tehran]
  • رئیس سازمان انرژی اتمی: در هر ساعت 9 گرم اورانیوم 60 درصد تولید می‌کنیم

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: سرعت تولید اورانیوم غنی سازی شده ۶۰ درصد، ۹ گرم در ساعت است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در گفتگویی با بخش خبری سیما با اشاره به آغاز غنی سازی ۶۰ درصد اظهار داشت: روز چهارشنبه دستور غنی سازی ۶۰ درصد را دادیم و ۴۰ دقیقه بامداد جمعه محصول ۶۰ درصد را گرفتیم. البته محصولی را که دریافت می کنیم حدود ۹ گرم در ساعت است و باید مقداری روی چیدمان زنجیره ها کار شود و همزمان اورانیوم ۲۰ درصد هم تولید خواهیم کرد.

دکتر صالحی تصریح کرد این مسئله یک تحول بسیار بزرگ و فنی است که همکاران ما در سازمان انرژی اتمی انجام می دهند. به این معنا که ما هم اورانیوم غنی شده ۶۰ درصد و هم اورانیوم ۲۰ درصد تولید می کنیم و ظرف یکی دو روز آینده این بهینه سازی ها به اتمام خواهد رسید.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه الان تولید اورانیوم در کشورمان با هر غنایی امکانپذیر شده است، گفت: ما به صورت لحظه ای و هر زمانی که اراده کنیم می توانیم اورانیوم با هر غنایی که می خواهیم تولید کنیم.

صالحی با اشاره به اینکه ابهاماتی ایجاد شده مبنی بر اینکه با این کار آلودگی ایجاد شده است، خاطرنشان کرد هیچ گونه آلودگی در آنجا نیست و اگر آلودگی بود، ما نمی گذاشتیم عزیزانمان در آنجا کار کنند.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر اگر آلودگی در نطنز وجود داشت، بازرسان از آنجا بازدید نمی کردند و بر این اساس ما این مسئله را کاملا تکذیب می‌کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی در واکنش به انتشار مطلبی مبنی بر اینکه غنی سازی در نطنز قطع شده است، تاکید کرد غنی‌سازی هیچ لحظه‌ای در نطنز قطع نشد و با قوت ادامه پیدا می‌کند.

صالحی ادامه داد: در یکی از سالن ها ما مشکل پیدا کردیم اما سالن های متعددی داریم و غنی سازی همچنان با قوت جلو می رود. برای مثال در سالنی زنجیره ۳۰ تایی IR۵ با سوی ۱۰ و همچنین زنجیره IR۶ داریم و زنجیره های پراکنده دیگری هم وجود دارد که همگی در حال فعالیت هستند.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهارداشت: در آن سالنی که ماشین های IR۱ وجود داشت، مشکل برق به وجود آمد که امشب برق اصلی وصل می شود و برق استندبای هم ظرف یکی دو روز آینده وصل خواهد شد و ماشین ها را هم چک می کنیم تا به جای آنهایی که از کار افتاده اند، ماشین های جدید را جایگزین کنیم.

صالحی اظهار داشت: یکی از شیوه های بازدارندگی، آمادگی جوانان غیور ما است که هر گاه دشمنان حادثه ای را ایجاد می کنند آنان با فوریت ضمن اینکه آن مشکل پیش آمده را جبران می کنند، چند قدم هم جلوتر می روند که البته این برای اولین بار نیست و این بار هم چند قدم جلوتر رفتیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: این ۶۰ درصد را برای ساختن هدف هایی مدنظر داریم که این هدف ها را در رآکتور تهران خواهیم گذاشت تا از آن مولیتین استخراج کنیم و ما الان این ۶۰ درصد را برای سوخت تولید نمی کنیم.

وی گفت: دشمنان ابهاماتی را ایجاد کردند مبنی بر اینکه ما یا بلوف می زنیم یا نمی دانیم که چه می کنیم اما باید بگویم غنی سازی ۶۰ درصد یک بحث علمی است و کاربردهای متنوعی دارد که یکی از کاربردهای آن در رادیودارو است.

صالحی تصریح کرد: البته ما با ۲۰ درصد هم می توانیم این کار را انجام دهیم اما زمانی که غنا بالا می رود، راندمان هم افزایش پیدا می کند، زمان تولید کاهش می یابد و فرآیند آسانتر می شود و به هر صورت این اقدام فرصتی بود که قانون مجلس شورای اسلامی مبنی بر اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها برای سازمان انرژی اتمی پیش آورد. // 114

بیشتر بخوانید:

دستیابی ایران به اورانیوم ۶۰ درصد

فرافکنی آمریکا از تصمیم ایران برای غنی سازی ۶۰ درصد اورانیوم

 ابراز نگرانی تروئیکای اروپایی از آغاز غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم در ایران

کلیدواژه