خرداد 29, 1400 15:43 Asia/Tehran [Updated: خرداد 29, 1400 15:49 Asia/Tehran]
  • واکنش ایران به اقدامات آشوبگرانه تعدادی عناصر اجاره‌ای در برخی حوزه‌ها

تهران- ایران پرس: سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: در برخی کشورهای اروپایی و حوزه‌های اخذ رای در آمریکا ما شاهد اقدامات آشوبگرانه توسط برخی از عناصر اجاره‌ای و توهین‌ها و آزار و اذیت‌هایی برای ایرانیان محترمی که تصمیم به رای دادن داشتند، بودیم.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سعید خطیب‌زاده» روز شنبه در گفت‌وگویی درباره ایجاد مشکل برای رای دادن ایرانیان خارج از کشور گفت: ضمن تشکر از تمامی ایرانیانی که در سراسر عالم و اقصی نقاط این گیتی در تعیین سرنوشت خودشان و فرزندان‌شان از طریق صندوق‌های رای شرکت کردند، در سفارتخانه‌ها و حوزه‌های اخذ رای در خارج از ایران انتخابات خوبی را داشتیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: البته در برخی کشورهای اروپایی و حوزه‌های اخذ رای در آمریکا ما شاهد اقدامات آشوبگرانه توسط برخی از عناصر اجاره‌ای و توهین‌ها و آزار و اذیت‌هایی برای ایرانیان محترمی که تصمیم به رای دادن داشتند، بودیم.

خطیب زاده با بیان اینکه بلافاصله در تمامی این کشورها اعتراضات جدی و رسمی خودمان را توسط سفارتخانه‌هایمان به مقامات محلی و وزارت امور خارجه این کشورها اعلام کردیم، اظهار داشت: امروز هم با توجه به اتفاق بسیار بدی که دیروز در بیرمنگام انگلیس افتاد و شاهد ضرب و شتم یکی از ایرانیان در آنجا بودیم، سفیر انگلیس به وزارت امور خارجه احضار و اعتراض رسمی و جدی ما نسبت به کم و کاستی‌هایی که در تامین امنیت صندوق‌های اخذ رای و حوزه‌های رای‌گیری در این کشور بوده اعلام شد.

وی با تاکید بر اینکه واقعا این اتفاقاتی که ما شاهدش هستیم، در کشورهایی که ادعای مردم‌سالاری و دموکراسی دارند، قابل پذیرش نیست، تصریح کرد: در این احضار که توسط دستیار وزیر و مدیر کل غرب اروپای وزارت امور خارجه انجام شد، نسبت به بنگاه‌های دروغ‌پراکنی که در لندن مستقر هستند و  قبل از انتخابات و در طول برگزاری انتخابات با هدف ایجاد فضای غیر دقیق، اخبار جعلی و گزارش‌های سوگیرانه منتشر کرده و امنیت روانی و آرامش رای‌دهندگان را با این گزارش‌ها هدف قرار می‌دادند، اعتراض کردیم.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: ما تا حصول نتیجه به ویژه در خصوص بانیان، مسببین و عاملان این توهین‌ها، آزار و اذیت‌ها و ضرب و شتم این بانوی محترم در انگلیس پیگیری‌های حقوقی خودمان را ادامه خواهیم داد.

خطیب زاده در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما از برگزاری انتخابات دیروز در کشورهای دیگر با توجه به محدودیت‌ها و شرایطی که از نظر کرونایی وجود دارد چیست؟ خاطرنشان کرد: ما محدودیت‌های خیلی جدی داشتیم. در برخی از حوزه‌های رای‌گیری سفرای ما چند ماه با مقامات محلی گفت‌وگو کردند تا ما بتوانیم انتخابات پر شور و مطمئنی را در این کشورها برگزار کنیم. ما تقریبا در تمامی کشورهایی که برای برگزاری انتخابات هدف‌گذاری کرده بودیم و روابط داشتیم، این انتخابات برگزار شد. با دقت کامل آرا شمرده شده و آرای ماخوذه به مقامات در تهران اعلام شده است.

به گفته خطیب‌زاده، یک بار دیگر ایرانیان در سراسر دنیا نشان دادند که برای کشور خود و سرنوشت هم‌میهنان خودشان به چه میزان ارزش قائل هستند. اینها ان‌شاالله به یک قدرت ملی برای تامین منافع عالیه مردم ایران و کشور تبدیل خواهد شد.

117

بیشتر بخوانید:

احضار سفیر انگلیس به وزارت خارجه ایران

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در لندن

واکنش ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به آزار و ضرب و شتم ایرانیان در خارج از کشور

 

کلیدواژه