تیر 17, 1400 12:30 Asia/Tehran [Updated: مهر 04, 1400 14:44 Asia/Tehran]
  • پاسخ غریب آبادی به ادعاهای واهی نماینده عربستان در وین

نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به ادعاهای واهی نماینده عربستان در توئیتی نوشت: در مورد عربستان سعودی، آژانس از حداقل اختیارت لازم برای راستی آزمایی نیز برخوردار نیست.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین و همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (پنجشنبه) در توئیتی در پاسخ به اظهارات واهی نماینده عربستان در وین در خصوص پیشرفت اخیر هسته‌ای ایران، نوشت: در مورد پادشاهی عربستان سعودی، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از حداقل اختیارت لازم برای راستی آزمایی نیز برخوردار نیست.

وی افزود: هرگونه قصور در اجرای پادمان‌ها، به این پادشاهی اجازه می‌دهد تا برخی فعالیت‌های خاص هسته‌ای خود را با دور نگهداشتن آنها از بازرسی‌های آژانس، پنهان کند.

نمایندگی رژیم سعودی در آژانس اتمی با متهم کردن ایران به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی، ادعا کرد که تنش‌زایی تهران با اظهارات درباره صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای این کشور مطابقت ندارد.

دفتر نمایندگی رژیم سعودی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با انتشارتوئیتی مدعی شد تلاش ایران برای غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم [فلزی] نگران‌کننده است.

خبرگزاری رویترز،  به نقل از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران به این نهاد اطلاع داده که قصد دارد تا به تولید اورانیوم فلزی غنی شده تا خلوص ۲۰ درصد برای سوخت راکتور تحقیقاتی تهران بپردازد.

«کاظم غریب آبادی»  در این خصوص  اعلام کرد که برنامه سازمان انرژی اتمی برای تولید یک صفحه  سوخت  "سیلیساید "  برای استفاده در راکتور تهران،  به اطلاع آژانس رسیده و بلافاصله امور عملیاتی آن آغاز شده است.

112

بیشتر بخوانید:

غریب آبادی: در حوزه دانش هسته ای معطل دیگران نمی‌مانیم 

غریب آبادی: بزودی اولین صفحه سوخت "سیلیساید" در ایران ساخته می‌شود

کلیدواژه