تیر 28, 1400 11:07 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1400 22:25 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: نمایندگان مجلس شورای اسلامی از توضیحات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره علت عدم شفاف سازی درباره مفاد قرارداد با تلگرام و محاسبه ترافیک بین الملل برای کاربران این شکبه اجتماعی قانع نشدند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ‌های محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به سوال «عباس مقتدایی» نماینده اصفهان و تعدادی دیگر از نمایندگان درباره شفاف سازی در تلگرام قانع نشدند.

آذری جهرمی در جلسه امروز مجلس در پاسخ به سوال «عباس مقتدایی» نماینده اصفهان درباره علت عدم تشریح و شفاف سازی در خصوص مفاد قرارداد با تلگرام برای محاسبه ترافیک بین الملل گفت: براساس سیاست گذاری شورای عالی فضای مجازی کمیسیون تنظیم مقررات در دولت یازدهم، اپراطورهای مخابراتی موظف هستند اقدامات خود را برای این که محاسبات ترافیکی داخلی و بیرونی مجاز انجام شود بعمل بیاورند، بر همین اساس سیاست گذاری و اعلام نرخ ترافیک داخلی باید حداقل نصف قیمت بین الملل در نظر گرفته شود.

ایشان ادامه دادند هیچ هزینه اضافی از مردم دریافت نشده و تاکید کردند در مواردی مانند ارزش افزوده و ستاره مربع ما محکم ایستادیم و تاجایی که به ما مربوط می شد تا آخرین ریال پول مردم را به خودشان بازگرداندیم ؛ وی افزود همه قوانین و مقررات اگر حتی سرورهای خارجی هم در کشور مستقر شوند شامل ترافیک نیم بهاء نیستند.

 «روح اله عباس پور» سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن در توضیح این سوال اظهار کرد: کاربران و فعالان فضای مجازی مطالبه‌ای مطرح کردند مبنی بر اینکه چرا با وجود استقرار cdn های تلگرام در خاک کشورمان در سالیان گذشته، تا قبل از فیلترینگ این شبکه اجتماعی، ترافیک استفاده از این شبکه طبق نرخ داخلی محاسبه نشد و از کاربران این شبکه اجتماعی بر مبنای نرخ بین الملل هزینه کسر شده است.

وی افزود: این فعالان و کاربران اذعان دارند که از زمان استقرار cdn (شبکه توزیع محتوا) های تلگرام در کشور، می‌بایست ترافیک استفاده از این پیام رسان‌ها با نرخ داخلی برای کاربران محاسبه می‌شد. درحالیکه این قیمت‌ها با نرخ بین الملل و چندبرابری نسبت به ترافیک داخلی مورد محاسبه قرار گرفته و از حساب کاربران کسر شده است.

«عباس مقتدایی» نماینده اصفهان هم در توضیح سوال خود با اشاره به حمایت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تلگرام خطاب به وی گفت: مردم به شما و وزارتخانه شما اعتماد کردند و توقع این بود که شما به جای حمایت از تلگرام از مردم حمایت کنید.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سخنان وزیر ارتباطات، اظهارات وی درباره سرورها را اشتباه عنوان کرد و گفت: در کشور سرور 2 هزار دلاری وجود ندارد و آمار و ارقامی که وزیر ارتباطات بیان کردند اشتباه است.

مقتدایی ادامه داد: در شورای عالی فضای مجازی نیز درخواست داده شد که cdn تلگرام به داخل منتقل شود. در این مقطع cdn در شرکت زیر ساخت مستقر می‌شود ولی در حالی که باید از مردم مبلغ ۵۰ درصدی برای تلگرام اخذ می‌کرد، مبلغ 100 درصدی اخذ شد که دلیل آن اهمال وزیر است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس افزود: حداقل باید هزاران میلیارد تومان توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطاعات از مردم اخذ می شد و امیدوار بودیم که وزیر امروز در این باره به درستی پاسخ دهند که پاسخ ندادند. اما مجلس یازدهم تا آخرین زمان دولت دوازدهم پیگیر مطالبات مردم است.

 در نهایت پس از توضیحات‌ آذری جهرمی نمایندگان مجلس پاسخ‌های وی را قانع کننده ندانستند.

117

کلیدواژه