تیر 31, 1400 17:48 Asia/Tehran [Updated: تیر 31, 1400 18:41 Asia/Tehran]
  • سرپرست حجاج ایرانی: حج بدون برائت، حج نیست

تهران- ایران پرس: نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به توجه ویژه نظام مقدس جمهوری اسلامی به مسأله برائت از مشرکان در حج گفت: امام خمینی (ره) فرمود که حج بدون برائت حج نیست؛ چون روح تعاملی اسلام، همگرایی دینی و بیزاری از دشمنان اسلام است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، حجت‌الاسلام و المسلمین «سیدعبدالفتاح نواب» در کنگره بین‌المللی «حج؛ جهان اسلام، چالش‌ها و راهکارها» که به صورت مجازی از سوی حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت برگزار شد، تولی و تبری را یکی از ارکان بزرگ دین مقدس اسلام برشمرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: حج یکی از جایگاه‌های بلندی است که این ندای تنفر و بیزاری از دشمنان در آن باید باشد.

حجت‌الاسلام نواب افزود: همان طور که مشرکان، پیامبر را تکذیب کردند، او را ساحر خواندند و در مکه پوست گندیده گوسفند به صورت مبارک آن انسان کامل زدند و خاکستر آتش بر سر مبارکش ریختند، سنگ بر پای مبارکش زدند، استخوان پای او را آزردند، پیشانی و دندانش را شکستند، عموی او را شهید و یارانش را اسیر کردند، باید در مقابل این تفکر و این دشمنان ایستاد.

وی با بیان اینکه چنین حرکاتی از سوی مشرکان، امروز هم در حال اجراست، تصریح کرد: مگر دشمنان اسلام در رسانه‌های خود علیه انقلاب تبلیغ نمی‌کنند؟ مگر نسبت‌های ناروا به انقلاب و انقلابیان نمی‌دهند؟ مگر اسلام را زیر سئوال نمی‌برند؟ مگر کاه‌ها را کوه نمی‌کنند؟ همان کاری که اسلافشان در مقابل پیامبر انجام دادند، امروز نیز ادامه دهندگان مسیر آن‌ها، همین پلشتی و ناپاکی‌ها را در مقابل رهبران پاک انقلاب اسلامی انجام می‌دهند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، با اشاره به توطئه و راه‌اندازی احزاب علیه اسلام گفت: امروز هم از هزاران کیلومتر آن طرف‌تر افرادی را برای توطئه و ترور در جمهوری اسلامی اجیر می‌کنند.

حجت‌الاسلام نواب ادامه داد: آن کسی که می‌گوید مسلمان هستم و با صهیونیست‌ها دست می‌دهد اسلام را نشناخته است؛ اگر اسلام را شناخته بود، از او بپرسید که چگونه کلمات نماز را ادا می‌کنید؟ وقتی می‌گویید غیرالمغضوب علیهم ولا الضالین، خدا بر چه کسانی غضب کرده است؟ مغضوبین خدا ظالمین هستند، ضالین و گمراهان همین متکبران آمریکایی و صهیونیست ها هستند.

وی تصریح کرد: یا نماز این‌ها نماز نیست، یا صهیونیست‌ها را مغضوب و ضالین نمی‌دانند؛ اگر صهیونیست‌ها را گمراه نمی‌دانند که فاجعه است؛ اگر صهیونیست‌ها را دشمن اسلام نمی‌دانند که در اولیات فکر و فهم سیاسی خود مشکل دارند؛ مگر اینکه بگوییم نماز را نمی‌فهمند که چه می‌گویند و شاید هم که نمی‌خواهند، چون اگر انسان نمازخوان باشد و دستورات دینی را عمل کند، نمی‌تواند با مشرکان و استکبار دست دوستی دهد.

کنگره بین‌المللی «حج؛ جهان اسلام، چالش‌ها و راهکارها» به صورت مجازی، با همکاری نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مرکز مدیریت حوزه های علمیه، دارالاعلام، دبیرخانه کنگره جهانی مقابله با جریان های تکفیری و افراطی و با شرکت اندیشمندان و علمای جهان اسلام برگزار شد.

117

بیشتر بخوانید:

برگزاری کنگره بین‌المللی «حج؛ جهان اسلام، چالش‌ها و راهکارها» به صورت مجازی

کلیدواژه