مرداد 04, 1400 20:23 Asia/Tehran [Updated: مهر 01, 1400 15:48 Asia/Tehran]
  • ابداع روش نوین آسان و ارزان درمان پوسیدگی‌های دندانی در ایران

تهران- ایران پرس: دکتر «سعید عسگری» عضو هیات علمی دانشکده پزشکی شهید بهشتی به روشی نوین آسان و ارزان برای درمان پوسیدگی‌های دندانی بدون نیاز به عصب کشی و با حفظ پالپ زنده دندان دست یافت.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، گروهی از محققان دانشکده پزشکی شهید بهشتی به سرپرستی دکتر عسگری حدود 15 سال تلاش و کار تیمی برای رسیدن به آرمان مرجعیت جهانی توانستند این دستاورد پزشکی نوین را ثبت اختراع کنند.

در نشست ویژه «اعلام موفقیت بزرگ دانشمندان ایرانی در نیل به مرجعیت جهانی در درمان با پالپ زنده در حوزه دندانپزشکی» دکتر «علیرضا زالی» رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر زرقی معاون پژوهشی دانشکده علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر حق دوست معاون آموزشی معاون علوم پزشکی شهید بهشتی و دکتر عسگری محقق و طراح این طرح و نمایندگان رسانه‌ها حضور داشتند.

حفظ پالپ زنده برای پوسیدگی‌های دندانی

طراح و محقق روش ابداعی حفظ پالپ زنده دندان در این نشست گفت: تاکنون از دو روش کشیدن و روت کانال برای درمان پوسیدگی‌های دندانی استفاده می‌شد که ما با ابداع روش سوم با حفظ بافت زنده دندان، پوسیدگی‌ها را بسیار ارزان و ایمن‌تر درمان می‌کنیم.

دکتر سعید عسگری افزود: بعد از سرما خوردگی شایع‌ترین بیماری بشر پوسیدگی دندان است که تا پیش از این دو روش درمان برای آن تجویز می‌شد یا کشیدن دندان یا روت کانال و از بین بردن بافت زنده دندانی که ما حفظ پالپ زنده را به عنوان سومین روش ابداع کردیم که هم در داخل کشور از آن استفاده شود و هم تحقیقاتمان را به زبان علم منتشر کردیم که در دنیا هم مورد استفاده قرار گرفته است.

وی گفت: در این روش می‌شود حتی دندان‌هایی را با علائم شدید بیماری با هزینه کمتر نسبت به روت کانال و با عوارض کمتر درمان کرد، به این صورت که دندان را از جایی که به عصب رسیده با پوشش مختصری از ماده اختراعی مخصوص که نوعی سیمان است درمان می‌کنیم تا پالپ ریشه دندان حفظ شود.

دکتر عسگری با بیان اینکه روش حفظ پالپ زنده فواید بسیاری نسبت به روت کانال دارد، گفت: این روش از نظر هزینه‌ها بسیار ارزان‌تر و از جهت ایمنی بسیار کم عارضه‌تر است و نیازی به تاباندن اشعه ایکس به بیمار نیست و لازم نیست بخش زیادی از بافت‌های دندانی را برداریم ضمن اینکه درد و عوارض بعد از درمان را بسیار کاهش می‌دهد و همچنین اضطراب کمتری برای دندانپزشک و بیمار به جا می‌گذارد.

ثبت روش ایرانی درمان پوسیدگی دندان در کتب مرجع جهانی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: روش درمانی پالپ زنده به عنوان روش محققان ایرانی در درمان پوسیدگی دندان، امروز در آخرین کُتب مرجع جهانی پزشکی ثبت شده و مورد تاکید و توصیه انجمن‌های جهانی دندانپزشکی دنیا قرار دارد.

دکتر علیرضا زالی در نشست خبری «اعلام موفقیت بزرگ دانشمندان ایرانی در نیل به مرجعیت جهانی در درمان با پالپ زنده در حوزه دندانپزشکی» افزود: روش درمانی پالپ زنده به عنوان روش محققان ایرانی در بیانیه انجمن اندو تندیکس آمریکا مورد تاکید و توصیه قرار گرفته است و این اتفاق بسیار بزرگی است چراکه این انجمن از جایگاه بسیار برجسته علمی در جهان برخوردار است و اگر مطلبی را اعلام کند بسیار تأثیرگذار است.

وی با بیان اینکه جایگاه علمی ایران در زمینه دندانپزشکی امروز با فاصله از رقبای علمی قرار گرفت؛ گفت: امروزه یکی از نکات مهم در دنیا کسب و حفظ مرجعیت علمی است که امروز یک جنبش فزاینده و پر شتابی در عرصه‌های علمی داریم که به ثمر رسیدن تحقیقات 15 ساله دکتر عسگری و همکارانشان در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی یکی از این موفقیت هاست که توانستند قله‌های اعتماد بنفس و ما می‌توانیم را فتح کرده و به مرجعیت جهانی در این حوزه برسند.

117

کلیدواژه