مرداد 05, 1400 15:52 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1400 11:20 Asia/Tehran]
  • ثبت جهانی «منظر فرهنگی اورامانات/ هورامان» در چهل‌وچهارمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو

منظر فرهنگی «اورامانات/ هورامان» در چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو به عنوان بیست و ششمین اثر میراث فرهنگی ملموس ایران در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، در نشست عصر روز سه شنبه چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو، پرونده منظر فرهنگی اورامانات/ هورامان بررسی و با تصویب اعضای کمیته، «اورامات/ هورامان» به عنوان بیست و ششمین میراث فرهنگی ملموس ایران در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد.

پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات/ هورامان در استان‌های کرمانشاه و کردستان با حدود ۴۰۹ هزار هکتار عرصه و حریم قرار دارد که ۱۰۶ هزار هکتار آن مربوط به عرصه و ۳۰۳ هزار هکتار نیز جزء حریم است. این پرونده سال گذشته به یونسکو ارسال شد.

هورامان یا اورامان نام منطقه‌ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که بخش‌هایی از شهرستان‌های سروآباد، سنندج و کامیاران در استان کردستان و شهرستان‌های روانسر، پاوه، جوانرود و ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه را شامل می‌شود. بخش اصلی منظر فرهنگی هورامان/ اورامانات شامل دره‌های ژاوه رود، اورامان تخت، لهون است.

 

منطقه هورامان/اورامانات دارای کوه‌های سربه فلک کشیده و رودهای خروشان است. وجود این عوامل طبیعی دره‌هایی را شکل داده که ساکنان هورامان/ اورامانات، هزاران سال در تعامل با طبیعت زندگی کرده و این تعامل را می‌توان در باغ‌های پلکانی، معماری پلکانی زندگی هوارنشینی (کوچ‌گاه‌های موقت)، جشن‌ها و آیین‌های اصیل، صنایع‌ دستی منحصر بفرد منطقه و... مشاهده کرد.

معماری پلکانی اورامان تخت و خانه‌های دیدنی آن، روستا را به‌شکل هرم‌گونه درآورده است که در راس این هرم قلعه‌ای باستانی قرار دارد.

 

در نشست عصر روز یکشنبه چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو نیز پرونده «راه آهن سراسری ایران» مورد بررسی قرار گرفت و با تصویب اعضای کمیته، راه آهن سراسری ایران با طول حدود ۱۴۰۰ کیلومتر به عنوان بیست و پنجمین میراث فرهنگی ملموس و نخستین میراث صنعتی ایران در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد.// 114

بیشتر بخوانید: 

راه آهن سراسری ایران ثبت جهانی شد

کلیدواژه