شهریور 09, 1400 00:02 Asia/Tehran [Updated: شهریور 09, 1400 00:26 Asia/Tehran]
  • امیرعبداللهیان در بغداد با وزیر خارجه عربستان گفتگو کردم/ جایی ایستادم که جایگاه جمهوری اسلامی ایران بود

وزیر امور خارجه کشورمان با اعلام این موضوع که در بغداد با وزیر خارجه سعودی گفتگوی کوتاهی داشتم، درباره جایگاه ایستادنش در عکس یادگاری نشست بغداد اظهار داشت: معتقدم در جایگاهی ایستادم که جایگاه واقعی نماینده جمهوری اسلامی ایران بود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، حسین امیرعبداللهیان دوشنبه شب با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، درباره نشست سران شانگهای و حضور ایران در این نشست گفت: شانگهای یک ظرفیت بزرگ اقتصادی را در برمی‌گیرد و مشارکت رئیس جمهور در دست برنامه‌ریزی است. شانگهای فرصتی است که در حوزه‌‌های اقتصادی ظرفیت‌های خوبی برای ما فراهم خواهد کرد.

وزیر خارجه اضافه کرد: در زمان برگزاری اجلاس اخبار خوبی از این حضور و توافقات اعلام می‌شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: یکی از برنامه‌های اصلی ما برنامه ۲۵ ساله ایران و چین است. در زمانی که آقای لاریجانی برای پیگیری این موضوع ماموریت خاص پیدا کرد و آن زمان در مجلس بودم در جریان جزییات کار بودم و در پکن از نزدیک شاهد اتفاقاتی بودم که رخ می‌داد و در نهایت منجر به امضای این توافق مهم شد. نه تنها این قرارداد را برای اجرا به طور جدی پیگیری می‌کنیم و جزو دستورکارهای اصلی ماست بلکه این الگو را به کشورهای دیگری که ظرفیت‌هایی را دارند تعمیم می‌دهیم. با روسیه و هند این موضوع را دنبال خواهیم کرد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: در تمامی سفارتخانه‌ها یکی از تاکیدات ما این است که سفارتخانه‌های ما باید در خدمت بخش‌های اقتصادی، تجاری، فرهنگی و علمی و فناوری به معنای واقعی باشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: در مراسم تحلیف، انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ابراز تمایل کرده بود با فردی از تیم دیپلماسی دولت جدید ملاقات کنم. آمریکایی‌ها گاهی اوقات مصاحبه‌هایی می‌کنند و حرف های تکراری و خسته کننده و کسل کننده ای می زنند. خیلی شفاف به طرف مذاکره کننده اتحادیه اروپا گفتم آمریکایی ها از ادبیات تهدید هیچ نتیجه ای نخواهند گرفت و اگر این ادبیات را ادامه دهند پیام سازنده ای برای دولت جدید نیست.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: به دنبال فرار از میز مذاکره نیستیم. دولت سیزدهم مذاکره ای را مذاکره می داند که دستاوردهای ملموس در راستای تامین منافع و حقوق ملت ایران داشته باشد. طبعا این پیام تاثیرات مثبت خود را در طرف مقابل داشته است و به صراحت به طرف گفت وگوها گفتم که الان توقع نداشته باشید که مجلس و دولت از هم حمایت می کنند. کار برای دولت خیلی سخت شده است. توقع مجلس از دولت آقای رئیسی این است که حقوق حداکثری برای ملت تامین شود. رویکرد اتلاف وقت را هیچکس نمی پذیرد و مذاکرات باید دستاوردهای ملموسی را داشته باشد. مذاکره از ابزار دیپلماسی است و امیدواریم اتفاقات خوبی رخ دهد و طرف های مقابل بر مبنای خرد در میز مذاکره حضور یابند.

وزیر خارجه درباره افغانستان اظهار داشت: ما از افغانستانی حمایت می کنیم که نظر مردم افغانستان نسبت به تعیین سرنوشتشان در این کشور دیده شود و در این مقطع آنچه مهم است دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام افغان راهکار سیاسی منحصر به فرد برای برون رفت از مشکلات افغانستان دارد. مصائبی که سر مردم افغانستان می آید به خاطر آمریکاست.

امیرعبداللهیان ادامه داد: در موضوع افغانستان اگر بیگانگان دست از سر افغانستان بردارند رهبران افغانستان از چنان قابلیتی برخوردارند که درباره آینده خود تصمیم بگیرند. ما از یک افغانستان امن و پایدار و این که مردمش در تعیین سرنوشت خود تاثیرگذار باشند حمایت می کنیم.

وی گفت: با برخی همسایگان افغانستان گفت وگوهایی را شروع کردیم. تماس ها و رایزنی هایی با سایر همسایگان افغانستان داریم و هدف این است که با کمک این همسایگان به وضعیت مطلوب در این کشور کمک کنیم.

وزیر امور خارجه همچنین گفت در حاشیه اجلاس بغداد با وزیر خارجه عربستان احوال پرسی کردم و سعودی‌ها به دنبال این هستند تا دولت جدید مستقر شود.

امیرعبداللهیان تصریح کرد طرف سعودی گفت منتظر هستیم تا دولت جدید در ایران مستقر شده و ارتباطات خود را از سر خواهیم گرفت.// 114

کلیدواژه