شهریور 25, 1400 19:24 Asia/Tehran [Updated: شهریور 25, 1400 20:36 Asia/Tehran]

رئیس جمهور در جریان سفر به تاجیکستان در دیدار با همتای ازبکستانی خود، با تاکید بر اینکه تحریم‌ها مانع پیشرفت ایران نبوده و نیستند، گفت به دنبال رفع تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی هستیم.

به گزارش روز پنجشنبه خبرگزاری ایران پرس، سید ابرهیم رئیسی با تبریک فرارسیدن سی امین سالگرد استقلال ازبکستان، گفت: فعال شدن کمیسیون مشترک همکاری‌ها و مشارکت فعالان بخش خصوصی می‌تواند نقش موثری در گسترش روابط و تعاملات اقتصادی دو کشور ایفا کند.

رئیس جمهور با تبریک ریاست ازبکستان بر دوره آتی سازمان همکاری شانگهای خطاب به همتای ازبک خود اظهار داشت: معتقدم نگاه مثبت و سازنده جنابعالی می تواند برای منطقه و کشورهای عضو سازمان شانگهای برکات و ثمرات زیادی به همراه داشته باشد.

رئیسی همچنین تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از تشکیل دولتی فراگیر و با مشارکت همه گروه ها و اقوام در افغانستان که به استقرار صلح و ثبات در این کشور منتج شود، حمایت می کند.

شوکت میرزایف، رئیس جمهور ازبکستان نیز در این دیدار به تجارب و سوابق رئیسی در دوره ریاست بر قوه قضائیه و مبارزه موثر با مفاسد اقتصادی اشاره کرد و گفت: بسیار خرسند خواهیم شد که از تجارب شما در این زمینه استفاده کنیم.

رئیس جمهور ازبکستان با بیان اینکه دو کشور در عرصه روابط سیاسی حسن تفاهم دارند، خاطرنشان کرد: سوابق تمدنی و تاریخی مشترک دو کشور می تواند نقش مهمی در تسهیل گسترش روابط اقتصادی و فرهنگی فیمابین و ارتقای سطح همکاری های فعالان اقتصادی بخش خصوصی ایران و ازبکستان داشته باشد.

میرزایف همچنین گفت: ازبکستان به دنبال یک نقشه راه عملیاتی برای گسترش روابط اقتصادی با ایران به ویژه در عرصه حمل و نقل و هر چه فعال تر کردن کریدور ارتباطی شمال-جنوب با محوریت بندر چابهار است.

این دیدار در حاشیه نشست شانگهای در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار شد. 

رئیس جمهور امروز برای حضور در نشست سازمان همکاریهای شانگهای و دیدار با برخی سران این نشست به دوشنبه سفر کرد.

جمعی از وزیران، رئیسی را در این سفر همراهی کردند. 

رئیس جمهور فردا در نشست شانگهای سخنرانی می کند. // 114

بیشتر بخوانید:

دیدار روسای جمهور ایران و ازبکستان در حاشیه نشست شانگهای

موافقت روسیه با عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای

کلیدواژه