مهر 20, 1400 16:52 Asia/Tehran [Updated: مهر 20, 1400 17:09 Asia/Tehran]
  • معرفی ۵ دانشمند منتخب جایزه مصطفی

چهارمین جایزه مصطفی به ۵ دانشمند برتر جهان اسلام تعلق گرفت.

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری ایران پرس، جایزه مصطفی (ص) جایزه ای است که از سوی ایران به صورت دوسالانه برگزار می‌شود و به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود که دارای اثری نوآورانه در مرزهای دانش داشته و زمینه‌ساز بهبود زندگی بشریت شدند.

طبق گفته مسوولان اجرا کننده این جایزه در بخش جایزه مصطفی ۲۰۲۱ که متعلق به دانشمندان مسلمان غیر مقیم در کشورهای اسلامی است به  صورت مشترک کامران وفا از ایران و زاهد حسن از بنگلادش اعطا می شود.

پروفسور کامران وفا برگزیده جایزه مصطفی(ص) ۲۰۲۱ متولد سال ۱۹۶۰ در ایران و استاد فیزیک دانشگاه هاروارد است.

پروفسور زاهد حسن دیگر برگزیده جایزه مصطفی(ص) ۲۰۲۱ متولد سال ۱۹۷۱ در بنگلادش و استاد فیزیک دانشگاه پرینستون است که  در حوزه فیزیک کوانتوم با داشتن اثر نیمه فلزهای فرمیون ویل در این دوره از برگزاری جایزه انتخاب شده است.

در این دوره از جایزه مصطفی(ص) ۲۰۲۱ در بخش دانشمندان مقیم کشورهای اسلامی به صورت مشترک به یحیی تیعلاتی از مراکش، محمد صائغ از لبنان و محمداقبال چودری از پاکستان اعطا می شود.

پروفسور یحیی تیعلاتی استاد فیزیک، دانشگاه محمد الخامس متولد سال  ۱۹۷۱ مراکش است. وی به دلیل اثر مشاهده پراکندگی نور با نور و جستجوی تک‌قطبی‌های مغناطیسی موفق به دریافت جایزه در حوزه  فیزیک نظری و ذرات  شده است.

پروفسور محمد صائغ برگزیده مقیم کشورهای اسلامی جایزه مصطفی(ص) ۲۰۲۱ استاد پزشکی و ایمنی‌شناسی، دانشگاه آمریکایی بیروت متولد سال ۱۹۵۹ در لبنان است که برای اثر درمان‌های نوین برای بهبود نتایج آلوگرافت کلیه و قلب در حوزه پزشکی موفق به دریافت جایزه شده است.

پروفسور محمد اقبال چودری دیگر برگزیده مقیم کشورهای اسلامی جایزه مصطفی(ص) ۲۰۲۱ رئیس مرکز ICCBS، دانشگاه کراچی متولد سال  ۱۹۵۹ پاکستان است که این جایزه را به دلیل اثر کشف مولکول‌های جذاب با کاربردهای درمانی  در حوزه  شیمی آلی زیستی دریافت کرده است.

جایزه مصطفی (ص) ‌تاکنون به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی، ‌بنیاد جایزه مصطفی (ص) ‌در سه دوره برگزار شده که در این سه دوره به ۹ نفر از دانشمندان برجسته جهان اسلام نشان جایزه مصطفی و جوایز نقدی اعطا شده است. // 114

کلیدواژه