مهر 25, 1400 11:42 Asia/Tehran [Updated: مهر 25, 1400 11:54 Asia/Tehran]
  • موافقت مجلس با لایحه پروتکل حفاظت از تنوع زیستی خزر

تهران- ایران پرس: نمایندگان مجلس شورای اسلامی لایحه «پروتکل حفاظت از تنوع زیستی خزر» را تصویب کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه 25 مهرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه پروتکل حفاظت از تنوع زیستی الحاقی به کنوانسیون چهارچوب حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر با 193رأی موافق، 2 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 241 نماینده حاضر در صحن با کلیات و جزئیات این لایحه موافقت کردند.  

براساس ماده ‌واحده این لایحه؛ سند الحاقی (پروتکل) حفاظت از تنوع زیستی الحاقی به کنوانسیون چهارچوب حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر به‌ تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می‌شود.

سمیه رفیعی در دفاع از لایحه مذکور گفت: دریای خزر 44 گونه اقتصادی دارد که 24 گونه از آن به صورت انحصاری برای ایران است، هر چند می توان از این دریا حدود 2 هزار تن ماهی خاویار برداشت کرد، اما در بیشترین حالت این عدد به چند صد کیلوگرم رسیده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم با بیان اینکه تنوع زیستی در دریای خزر با مشکلات بسیاری روبرو شده، به گونه ای که حتی در ماهی کیلکا نیز با مسائلی روبرو هستیم، افزود: وابستگی معیشت مردم به دریای خزر بیانگر ضرورت امضای این پروتکل است.

محمدتقي نقدعلي در مخالفت با اين لايحه گفت:بر اساس اصول ٧٦و ١٣٥و ١٣٢ قانون اساسي عهدنامه ها و موافقت نامه هاي بين المللي بايد در صحن محلس به تصويب برسد.

نماينده خميني شهر افزود: در طول تاريخ قراردادهاي زيادي از قبيل تركمانچاي داشتيم كه منافع ملت را به تاراج برده و به همين دليل نمايندگان بايد نسبت به تمامي مواد موافقت نامه ها دقت كنند.

112

کلیدواژه